POZNAJMY SIĘ!
Mam na imię Klaudia i jestem mamą, żoną, przedsiębiorczynią… a przede wszystkim sobą! Znam swoje wartości, wiem, w jakim kierunku zmierzam i jestem ważna dla samej siebie. Dlatego dbam o siebie na co dzień, a nie tylko od święta. Chcę Ci pokazać, jak możesz to zrobić! Ale tak bez spiny. To miłe miejsce. Pokazuję Ci mój punkt widzenia oraz dostępne opcje, a działanie należy do Ciebie (o ile tego właśnie chcesz!). Oprócz tego znajdziesz tu różne sposoby ułatwiania sobie życia, recencje książek, seriali i podcastów oraz treści o endometriozie i minimalizmie. Zrób sobie coś pysznego do picia i zapraszam do czytania!
CO MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ!
Chcesz bym pisała dla Ciebie? Nie ma problemu! Jestem copywriterką z doświadczeniem. Specjalizuję się w artykułach blogowych na temat dbania o siebie, rozwoju osobistego oraz macierzyństwa. Piszę także na inne tematy. Chętnie przygotuję treści do sklepu internetowego, na Landing Page oraz do newslettera. Piszę także teksty we współpracy z markami (Poster Store, Bee.pl). Chcesz ze mną współpracować? Napisz do mnie na blog@kocipunktwidzenia!

JAK MOGĘ CI POMÓC?

 • 1
  NEWSLETTER
  Zapisz się, by otrzymywać dwutygodnik, w którym pokazuję, jak odzyskać czas dla siebie i żyć w zgodzie ze sobą.
  Czytaj więcej
 • 2
  WSPÓŁPRACA
  Chcesz, bym napisała o Twojej firmie lub produkcie na blogu? Kliknij tu, by poznać szczegóły!
  Czytaj więcej
 • 3
  COPYWRITING
  Chcesz, bym pisała dla Ciebie? Kliknij tu i poznaj szczegóły!
  Czytaj więcej

ZACZNIJ CZYTAĆ TUTAJ

Przeczytaj najnowsze wpisy!

C jak cel w życiu | Alfabet prostego życia

Dziewczyna pracuje z domu i jest szczęśliwa.

Mówią, że każdy musi mieć cel w życiu; że cel musi być ambitny, wręcz na pokaz. Inni muszą nam go zazdrościć. Powinnyśmy dążyć do niego pomimo wszystko i najlepiej po trupach. Nie ważne, że koszty będą większe niż wygrana... Nie zgadzam się z tym! Pokażę Ci, czym naprawdę jest życiowy cel, jak pisać sobie cele i jak do nich dążyć, nawet gdy zabraknie motywacji.

Spis treści:

 1. Cel  definicja
  1. Cel w życiu  co to jest?
 2. Cel w życiu  dlaczego warto go mieć?
  1. Czy trzeba mieć cel w życiu?
 3. Jak odnaleźć cel w życiu?
  1. Jak wyznaczyć swój życiowy cel?
  2. Jaki może być życiowy cel?
 4. Jak dążyć do celu?
  1. Co zrobić, by nie zabrakło motywacji?
 5. Jak posiadanie celu ułatwia życie?
  1. Co jest ważniejsze  cel, czy droga do niego?
  2. Cele w życiu, które dają radość

Co to jest cel?

Ile razy słyszałaś, że powinnaś mieć w życiu cel? A najlepiej od razu kilka i to jak najbardziej ambitnych. Przecież kto stawia sobie cel jeść jedno jabłko dziennie albo oszczędzić 500 złNo nie, cele muszą być od razu wystrzelone w kosmos: awans, wakacje pod palmami, 1000000 zł oszczędzonych w rok, idealne fit życie... Nie ważne, że takie cele są totalnie nierealne i istnieje ułamek procenta szansy, że faktycznie uda się je osiągnąć. Najważniejsze, żeby inni widzieli, jakie jesteśmy ambitne, prawda? 

No nie! 

By dowiedzieć się, co to jest cel, warto sięgnąć  jak zawsze zresztą!  do Słownika Języka Polskiego.

Cel to coś, do czego się dąży; to coś, czemu coś innego ma służyć. 

Czyli celem może być tak naprawdę wszystko, do czego chcemy dążyć. Nie ma w definicji słów ambitnyna pokaznierealny czy taki, którego inni będą zazdrościćKażda z nas może mieć zupełnie inny życiowy cel.

Co to znaczy mieć cel w życiu?

Ale co oznacza cel w życiu? To jakiś punkt wyjściowy, do którego chcemy dążyć lub już dążymy (mniej lub bardziej świadomie, a przez to mniej lub bardziej efektywnie). Cel w życiu pokazuje nam drogę, którą powinniśmy podążać, by żyć takim życiem, o jakim marzymy.

Wydaje się to trochę nierealne. Jestem ostatnią osobą, która powie Ci, że wszystko w życiu jest możliwe, wystarczy tylko chcieć itd. Ale powiem Ci, że tylko Ty możesz podjąć jakiekolwiek kroki do tego, by choć odrobinę zbliżyć się do Twojego wymarzonego życia. Wystarczy tylko, że dowiedziesz się dokładnie co to cel w życiu i do czego naprawdę chcesz dążyć. A później ustalisz sobie cel zgodny z Twoimi wartościami i potrzebami.

Cel w życiu  co to jest? 
To motto, hasło przewodnie, wizja, która przyświeca Ci każdego dnia. Ma wpływ (a przynajmniej powinien mieć) na to, jakie działania podejmujesz, jakie postawy przyjmujesz i jakie myśli Ci towarzyszą.

Dlaczego warto mieć cel w życiu?

Słyszysz dźwięk budzika. Jest jeszcze ciemno. Próbujesz go wyłączyć, ale nie możesz trafić. Po cichu wymykasz się z łóżka. Pędzisz do łazienki. W pośpiechu się ogarniasz. Idziesz do kuchni. Wypijasz mocną kawę, bo znów się nie wyspałaś. Zjadasz kawałek chleba z wędliną. Ubierasz się, łapiesz torbę i wychodzisz do pracy. Spędzasz 8 godzin z ludźmi, których nie lubisz. Potem wracasz przez zatłoczone miasto, a Twoja frustracja narasta. Odbierasz dziecko z placówki. Szybko robisz obiad, a potem ogarniasz mieszkanie. Dziecko chce się z Tobą pobawić, ale nie masz na to czasu. Przychodzi wieczór, mycie dziecka i już kładziesz je spać, a sama wstajesz jeszcze, żeby dokończyć ogarnianie mieszkania. Potem bierzesz szybki prysznic. Jesteś zmęczona i sfrustrowana, a kolejnego dnia znów będzie to samo...

Nie brzmi to dobrze, prawda?

By uniknąć takiego życia, warto mieć w nim cel. Nie musi być ambitny, nie musi być na pokaz. Ważne, by był zgodny z Tobą, Twoimi wartościami oraz z tym, jaką osobą chcesz być.

Czy trzeba mieć cel w życiu?

Niektórzy mówią, że w życiu trzeba mieć cel, ale ja się z tym tak do końca nie zgadzam. Nie mogę Cię zmusić, byś znalazła swój cel. Mogę Cię jedynie do tego przekonać.

Cele i wartości w życiu człowieka mają ogromne znaczenie. Dzięki nim nasza codzienność przedstawia się w różnych kolorach, zamiast przybierać niezliczone odcienie szarości. Cele sprawiają, że mamy ochotę do czegoś dążyć, działać i pracować nad sobą. Sprawiają też, że życie nabiera głębszego sensu i jest po prostu przyjemniejsze.
 

Jak znaleźć cel w życiu?

No dobrze, ale jaki cel w życiu obrać? Skąd będziesz wiedziała, że to jest właśnie ten cel, do którego chcesz dążyć? 

Znalezienie własnego życiowego celu nie jest wcale takie proste. Niektórzy z łatwością wymieniają najważniejsze cele w życiu człowieka, ale nie sugerowałabym się takimi listami. Lista celów w życiu czy też ten jeden główny cel, do którego chcesz dążyć, powinna być zgodna z Tobą i Twoimi wartościami. Jeśli cieszysz się życiem singielki  nie będziesz uważać, że Twoim celem powinno być rodzenie dzieci. Domatorki z pewnością zaśmieją się na myśl, że celem człowieka powinno być podróżowanie i poznawanie różnych kultur. Rozumiesz, o co mi chodzi, prawda?
 

Jak wyznaczyć swój życiowy cel? Ćwiczenie dla Ciebie

Jeśli chcesz odpowiedzieć sobie na pytanie co jest moim celem w życiu, proponuję Ci jedno ćwiczenie. Potrzebujesz kilku minut spokoju, kartki i długopisu. Tak, zachęcam Cię do zapisania własnych myśli, bo jeśli tego nie zrobisz, za kilka tygodni znów będziesz zastanawiać się, co jest Twoim celem. Pamiętaj, że słowo pisane ma moc.

Pomyśl, jak chciałabyś, by wyglądał Twój idealny dzień. Najpierw możesz sobie go zwizualizować w myślach, ale potem przelej te myśli na papier. Opisz, jak wygląda Twój poranek, dalsza część dnia i wieczór, co robisz, jak wyglądasz, jak jesteś ubrana, w jaki sposób spędzasz czas, co jesz itd. Możesz wzbogacić wizję w wycinki z gazet czy rysunki.

Teraz masz przed sobą swoją wizję idealnego życia. To może być Twój główny cel, do którego dążysz. Po drodze powinnaś jednak skupiać się na drobnych krokach, które Cię do niego zaprowadzą. Nie wszystko da się zrobić na raz. Na każde działanie przyjdzie pora. Lepiej wdrożyć jedną rzecz, która przybliży Cię do idealnego życia, niż nie zrobić nic i nadal żyć w tej samej codzienności.

Dziewczyna puszcza bańki mydlane.


Jaki może być cel w życiu?

Jakie można postawić sobie cele po drodze do naszego idealnego życia? To nie muszą być skomplikowane i ambitne rzeczy. Wręcz przeciwnie  zachęcam Cię do jak najmniejszych kroczków. To dzięki nim będziesz powolutku, ale systematycznie przeć naprzód. Jakie mogą być przykładowe cele?

Małe cele w życiu  przykłady:
 • zjadać jeden owoc dziennie,
 • spędzać 15 minut, skupiając się tylko i wyłącznie na zabawie z dzieckiem,
 • odpuścić ciągłe sprzątanie,
 • codziennie czytać 5 stron książki,
 • raz w tygodniu chodzić na długie spacery,
 • wyrzucić zniszczoną bieliznę,
 • kupić jedne superwygodne buty...
Główna zasada ustalania małych celów: niech każdy z nich przybliża Cię do Twojego idealnego życia. Jeśli marzysz o zdrowym odżywianiu, nie myśl na razie o tym, jak dużo musisz zrobić. W tym miesiącu wprowadź jeden malutki nawyk (np. jeden owoc dziennie), w kolejnym kolejny (porcja warzyw na śniadanie) itd. W ten sposób za kilka lat będziesz tam, gdzie chciałaś być. Wiem, że to bardzo długo. Ale pomyśl sobie, ile lat straciłaś na myśleniu o tym, jak fajnie byłoby, gdyby... ale nie robiłaś nic. Nie zmarnuj w ten sposób kolejnych lat, a będziesz sobie później dziękować.

Jak dążyć do celu?

Dążenie do celu nie jest łatwe. Gdyby tak było, większość z nas cieszyłaby się wymarzonym życiem. A niestety wcale tak nie jest.

Bardzo często pokładamy nadzieję w motywacji. I fajnie, ale ona jest tylko na początku. Wtedy czujemy flow, bo zafascynował nas jakiś temat. A potem emocje opadają i zostaje NIC. Odechciewa nam się robić cokolwiek i wracamy do punktu wyjścia.
 

Co zrobić, by nie zabrakło motywacji?

Odpowiem przewrotnie: nie polegaj tylko na motywacji, bo ona Cię do celu nie zaprowadzi. Nie znam nikogo, kto byłby zmotywowany od początku działania, aż do osiągnięcia celu. Każdą z nas dopada zmęczenie, frustracja, niechęć... i to jest całkowicie normalne.

Jak więc dążyć do celu? Odpowiadaj sobie często na pytanie: jaki jest mój cel w życiu. Przypominaj sobie wizualizację, którą zrobiłaś. Myśl o tym, jak cudownie będzie obudzić się pewnego dnia i pomyśleć właśnie do tego dążyłam. Przyjemnie, prawda?

Możesz to zrobić, tylko nie porzucaj działania. Jeśli masz chwilę zwątpienia, odpocznij. Odpuść sobie na jeden czy dwa dni. Zregeneruj się, a później wróć do działania. Wyrób w sobie nawyk, bo to on zaprowadzi Cię tam, gdzie chcesz. Motywacja jest przereklamowana.

Jak posiadanie celu ułatwia życie?

Wydawałoby się, że posiadanie życiowego celu znacznie utrudnia życie. Nic bardziej mylnego! Gdy masz już ustalony swój cel i wiesz, jak go osiągnąć, jest Ci łatwiej. Każdego dnia masz przygotowany plan działania (nawet jeśli znajdują się na nim takie zadania jak odpoczynek, czytanie książki czy spacer). Robisz malutkie kroczki, dzięki którym żyje Ci się lepiej. Frustracja i zmęczenie codziennością powoli przeradza się w coś neutralnego, a później w pozytywne emocje. Życie staje się łatwiejsze. Jest tylko jeden warunek.

Co jest ważniejsze: cel czy droga do niego?

Nie skupiaj się tylko na osiągnięciu celu. Ważniejsza jest droga, która Cię do niego zaprowadzi. Samo patrzenie na cel nie sprawia, że jest on coraz bliżej. Musisz podjąć działania i sama do niego dążyć. Z każdym krokiem, nawykiem, zmianą będziesz bliżej, aż w końcu będziesz mogła złapać swój cel w dłoń i krzyknąć z całych sił zrobiłam to!.

O tym, że droga jest ważniejsza od celu, pisali różni artyści:

To droga daje nam szczęście, a nie jej cel (Droga miłującego pokój wojownika, Dan Millman) 
Nie cel się liczy, ale sposób, w jaki się do niego dociera (Droga Królów, Brandon Sanderson) 
To nie cel jest ważny w życiu, tylko droga do celu (Chada)

Cele, które dają radość w życiu

Cele, które sobie postawisz, powinny dawać Ci radość. Wtedy nie będziesz myśleć o wymówkach, tylko o tym, jak osiągnąć cel w życiu. Nie będziesz potrzebować motywacji, bo sama wizja lepszego życia będzie dla Ciebie wystarczająca. Nie będziesz zastanawiać się, co to znaczy osiągnąć cel. Będziesz czuła, że jesteś na miejscu.

Masz swój życiowy cel? Możesz napisać o nim w komentarzu, jeśli chcesz.

Trzymaj się ciepło i do zobaczenia!

Podobało Ci się? W takim razie koniecznie przeczytaj te wpisy:
PS. Zaobserwuj mnie na Instagramie. Tam możemy mieć kontakt na bieżąco > @kocipunktwidzenia

PS2. Chcesz nauczyć się planować, by znaleźć czas na przyjemności? > Kliknij tutaj!

Komentarze

 1. Cele są bardzo ważne w życiu, trzeba jeszcze pracować nad swoimi przyzwyczajeniami. Obiecałam sobie, że będę usypiać przed północą i znów zawaliłam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dlaczego chcesz zasypiać przed północą? Czy to naprawdę Twój cel, czy chcesz to zrobić tylko dlatego, że tak trzeba? :)

   Usuń
 2. Motywacja, chęci i duże samozaparcie to chyba główne składniki do tego aby cele były realizowane. Mnie brak motywacji do ćwiczeń :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można realizować swoje cele bez motywacji. Większość z moich zrealizowałam w ten sposób. Motywacja jest przereklamowana. Nawyk jest o wiele ważniejszy ;)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Wszystkie Twoje słowa motywują mnie do dalszego działania. Jeśli blog Ci się spodobał, koniecznie zaobserwuj i bądź na bieżąco!