POZNAJMY SIĘ!
Mam na imię Klaudia i jestem mamą, żoną, przedsiębiorczynią… a przede wszystkim sobą! Znam swoje wartości, wiem, w jakim kierunku zmierzam i jestem ważna dla samej siebie. Dlatego dbam o siebie na co dzień, a nie tylko od święta. Chcę Ci pokazać, jak możesz to zrobić! Ale tak bez spiny. To miłe miejsce. Pokazuję Ci mój punkt widzenia oraz dostępne opcje, a działanie należy do Ciebie (o ile tego właśnie chcesz!). Oprócz tego znajdziesz tu różne sposoby ułatwiania sobie życia, recencje książek, seriali i podcastów oraz treści o endometriozie i minimalizmie. Zrób sobie coś pysznego do picia i zapraszam do czytania!
CO MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ!
Chcesz bym pisała dla Ciebie? Nie ma problemu! Jestem copywriterką z doświadczeniem. Specjalizuję się w artykułach blogowych na temat dbania o siebie, rozwoju osobistego oraz macierzyństwa. Piszę także na inne tematy. Chętnie przygotuję treści do sklepu internetowego, na Landing Page oraz do newslettera. Piszę także teksty we współpracy z markami (Poster Store, Bee.pl). Chcesz ze mną współpracować? Napisz do mnie na blog@kocipunktwidzenia!

JAK MOGĘ CI POMÓC?

 • 1
  NEWSLETTER
  Zapisz się, by otrzymywać dwutygodnik, w którym pokazuję, jak odzyskać czas dla siebie i żyć w zgodzie ze sobą.
  Czytaj więcej
 • 2
  WSPÓŁPRACA
  Chcesz, bym napisała o Twojej firmie lub produkcie na blogu? Kliknij tu, by poznać szczegóły!
  Czytaj więcej
 • 3
  COPYWRITING
  Chcesz, bym pisała dla Ciebie? Kliknij tu i poznaj szczegóły!
  Czytaj więcej

ZACZNIJ CZYTAĆ TUTAJ

Przeczytaj najnowsze wpisy!

Jak bardzo jesteś zadowolona z życia? Sprawdź to za pomocą koła życia i weź udział w darmowym wyzwaniu

koło życia co to

Chciałabyś zmienić coś w swoim życiu? Nie jesteś z niego zbyt zadowolona... ale w sumie nie wiesz, co takiego mogłabyś zrobić, by było lepiej? Z pomocą przychodzi koło życia. To z pozoru proste narzędzie pomoże Ci sprawdzić, jak zadowolona z życia jesteś. Spojrzysz na nie z góry i dowiesz się, czy zachowujesz równowagę. Dowiesz się także, jakie sfery Twojego życia wymagają natychmiastowej poprawy. 

Koło życia - co to jest?

Koło życia to narzędzie, które pomoże Ci spojrzeć na Twoje życie z góry. Dzięki niemu zobaczysz wszystkie ważne dla Ciebie obszary na jednej planszy. W łatwy sposób porównasz poziom zadowolenia w różnych sferach i dowiesz się, nad czym powinnaś popracować. 

Zaczynając pracę z kołem życia określamy, co jest dla nas najważniejsze. Na co dzień odgrywasz mnóstwo życiowych ról, ale nie każda ma dla Ciebie takie samo znaczenie. Co innego być żoną, partnerką, pracownicą, studentką czy mamą. Często skupiamy się na tych wszystkich rolach, które nam przypadają, a zapominamy w tym wszystkim o sobie. Też tak masz? Gdy wykonasz swoje koło życia, będziesz mogła to sprawdzić. 

Koło życia - jak wykonać?

Wykonanie koła życia nie jest trudne. Jeśli masz trochę umiejętności - możesz narysować je sama. Jeśli nie, na dole umieszczę koło życia do pobrania. Będziesz mogła je wydrukować i rozpocząć pracę z gotowym już narzędziem. 

Koło życia - instrukcja

Koło satysfakcji z życia składa się z 10 poziomów. To okręgi, z których każdy jest odrobinę większy od poprzedniego. Na nich zaznaczamy, jaki poziom zadowolenia z życia odczuwamy. 

Całe koło możemy podzielić na dowolną liczbę kategorii. Jednakże polecam, by nie było ich zbyt wiele. Naprawdę nie dasz rady pracować jednocześnie nad 15 sferami życia. Wybierz 6-8 obszarów, które są dla Ciebie najważniejsze. 

Obok każdej części zapisujemy, czego dotyczy. 

Koło życia - obszary

Jakie sfery życia zaznaczyć na kole? Życie każdej z nas dzieli się na różne obszary. Jedna jest mamą, inna nie. Jedna jest singielką, a druga w związku. Jedna jeszcze się uczy w szkole, inna studiuje, kolejna pracuje, a jeszcze następna może być już na emeryturze. Dlatego też musimy dopasować koło życia do siebie, a nie siebie do koła. 

Przykładowe obszary życia:
 • rodzina,
 • macierzyństwo,
 • związek,
 • małżeństwo,
 • kariera,
 • praca,
 • finanse,
 • dbanie o siebie,
 • rozwój,
 • odpoczynek,
 • wiara,
 • relaks, 
 • sport,
 • zdrowie,
 • relacje,
 • przyjaciele,
 • duchowość,
 • rozrywka,
 • standard życia.
Wybór należy tylko do Ciebie. Pamiętaj o tym, by były to naprawdę ważne dla Ciebie obszary. 

Jak pracować z kołem życia?

Gdy już zaznaczysz obszary, które są dla Ciebie najważniejsze, możesz zabrać się do dalszej pracy. Możesz wziąć kolorowe pisaki lub kredki i każdy obszar zamalować na inny kolor. Ja zrobiłam to dwoma, możesz też zaznaczyć zwykłym długopisem. Brak mazaków nie dyskwalifikuje Cię w żaden sposób. 

Jak zaznaczać poziom zadowolenia z życia? Przeanalizuj każdy obszar. Co czujesz, gdy o nim myślisz? Co Cię w nim cieszy? Co smuci? Czy jest wiele rzeczy, które chciałabyś zmienić? A może jest idealnie tak, jak jest? 

Odpowiedz sobie na te pytania tylko w głowie. Nie musisz nic zapisywać. Zaznacz swój poziom zadowolenia w każdym obszarze. Skala wynosi od 0 do 10.

Koło równowagi życia

Nie bez pozoru narzędzie to można nazywać także kołem równowagi życia. Gdy skończysz zamalowywać obszary, zastanów się, czy w Twoim życiu jest równowaga. Jak to sprawdzić? Widać to na pierwszy rzut oka. Czy na tym kole możesz pojechać? Jeśli tak, możesz się cieszyć. Jeśli nie - nic straconego. 

Po to zrobiłaś koło życia, by się załamywać. Ma ono przede wszystkim służyć pracy nad sobą. Teraz widzisz, które obszary wymagają pracy, a z których jesteś zadowolona. Zastanów się, co zrobić, by poprawić poziom zadowolenia w sferach, które nie dają Ci teraz satysfakcji. 

Koło życia - interpretacja

Interpretacja koła życia to Twoje zadanie. Tylko Ty wiesz, co miałaś na myśli w konkretnych obszarach. Poza tym sam poziom zadowolenia jeszcze niewiele mówi o tym, co chciałabyś zmienić - i czy w ogóle coś takiego jest w danej sferze. 

Zaznaczyłaś np. poziom 5 w dwóch sferach. W jednej Ci to odpowiada. A w innej sferze chciałabyś coś zmienić, mimo takiej samej satysfakcji. To normalne. Nie da się pracować nad wszystkim jednocześnie. 

Pamiętaj o tym, że Twoje koło życia może zmienić się w czasie. Poziom satysfakcji w różnych obszarach może ulec zmianie. Ba!, same sfery życia mogą się zmienić.

Zobacz, jak wyglądało moje koło życia w 2017 roku > Level 10 Life

Jest zupełnie inne niż to aktualne, prawda? Zmiana jest nieodłączną częścią życia. Nie będziemy tacy sami przez te wszystkie lata. 

koło życia szablon do druku


Co dalej?

Spojrzałaś na Swoje życie z góry. Teraz wiesz już, nad czym warto popracować, a co może poczekać. Odpowiedz sobie na poniższe pytania:
 • Co czujesz, gdy patrzysz na swoje koło życia?
 • Które obszary budzą w Tobie największe emocje? Dlaczego tak jest?
 • Które sfery wymagają największej uwagi?
 • Co Cię zaskoczyło? 
 • Czy te wyniki są dla Ciebie satysfakcjonujące?
 • Co musiałoby się zmienić, byś zaznaczyła na każdym z nich 10?
 • W których kategoriach chcesz wprowadzić zmiany jak najszybciej? 
 • Co się stanie, jeśli nic nie zmienisz?
 • Co Cię blokuje przed zmianami?
 • Co/kto może Ci w nich pomóc? Jakich narzędzi potrzebujesz?
 • Kiedy zaczniesz?
Gdy już odpowiesz na te pytania, weź kartkę lub notes i zapisz każdą sferę na osobnej stronie. Poniżej wypisz zadania, które chciałabyś zrobić, by coś zmienić w tych dziedzinach. Wypisz na razie wszystko, co przyjdzie Ci do głowy.

Gdy już skończysz (choć dopisywać możesz tak naprawdę przez całe życie), zastanów się, czy wszystkie te punkty mają sens. Jeśli coś wpisałaś pod wpływem chwili, ale nie współgra to z Tobą - możesz to śmiało wykreślić. Zostaw te zadania, które dadzą Ci satysfakcję i naprawdę poprawią komfort Twojego życia. 

Koło jakości życia - pierwszy krok do zmiany

Ostatnie zadanie przed Tobą. Spójrz na swoją listę i pomyśl, jakie pierwszy mały krok możesz zrobić, by poprawić jakość życia. Niech to będzie coś naprawdę niewielkiego. Nie dbasz o siebie wystarczająco? Może zaczniesz używać perfum każdego dnia. To kilka sekund, a Twoja satysfakcja w tym obszarze wzrośnie. 

Poziom zadowolenia ze sportu w Twoim życiu jest niski? Nie musisz biegać na siłownię każdego dnia, jeśli do tej pory w ogóle nie ćwiczyłaś. Wyjdź na spacer. To wystarczy. 

Znajdź takie małe kroki dla każdego obszaru, a następnie wprowadź tylko jedną zmianę. Nie więcej, by się nie zniechęcić. Reszta poczeka. 

To już koniec na dziś. Jeśli masz jakieś pytania, możesz do mnie napisać na blog@kocipunktwidzenia.pl. Chętnie Ci pomogę. 

Możesz także wziąć udział w darmowym wyzwaniu na moim Instagramie > @kocipunktwidzenia. Wszystkie informacje znajdziesz w relacji WYZWANIE. 

Koło życia - szablon

Tutaj znajdziesz koło życia do druku, które Ci obiecałam. Masz do wyboru koło z podziałem na 6 i 8 kategorii, a także takie, które możesz podzielić sama. Wybierz to, które przyda Ci się najbardziej. 


Znałaś to narzędzie wcześniej? 


Ps. Odwiedź mnie na Instagramie!

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Wszystkie Twoje słowa motywują mnie do dalszego działania. Jeśli blog Ci się spodobał, koniecznie zaobserwuj i bądź na bieżąco!