POZNAJMY SIĘ!
Mam na imię Klaudia i jestem mamą, żoną, przedsiębiorczynią… a przede wszystkim sobą! Znam swoje wartości, wiem, w jakim kierunku zmierzam i jestem ważna dla samej siebie. Dlatego dbam o siebie na co dzień, a nie tylko od święta. Chcę Ci pokazać, jak możesz to zrobić! Ale tak bez spiny. To miłe miejsce. Pokazuję Ci mój punkt widzenia oraz dostępne opcje, a działanie należy do Ciebie (o ile tego właśnie chcesz!). Oprócz tego znajdziesz tu różne sposoby ułatwiania sobie życia, recencje książek, seriali i podcastów oraz treści o endometriozie i minimalizmie. Zrób sobie coś pysznego do picia i zapraszam do czytania!
CO MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ!
Chcesz bym pisała dla Ciebie? Nie ma problemu! Jestem copywriterką z doświadczeniem. Specjalizuję się w artykułach blogowych na temat dbania o siebie, rozwoju osobistego oraz macierzyństwa. Piszę także na inne tematy. Chętnie przygotuję treści do sklepu internetowego, na Landing Page oraz do newslettera. Piszę także teksty we współpracy z markami (Poster Store, Bee.pl). Chcesz ze mną współpracować? Napisz do mnie na blog@kocipunktwidzenia!

JAK MOGĘ CI POMÓC?

 • 1
  NEWSLETTER
  Zapisz się, by otrzymywać dwutygodnik, w którym pokazuję, jak odzyskać czas dla siebie i żyć w zgodzie ze sobą.
  Czytaj więcej
 • 2
  WSPÓŁPRACA
  Chcesz, bym napisała o Twojej firmie lub produkcie na blogu? Kliknij tu, by poznać szczegóły!
  Czytaj więcej
 • 3
  COPYWRITING
  Chcesz, bym pisała dla Ciebie? Kliknij tu i poznaj szczegóły!
  Czytaj więcej

ZACZNIJ CZYTAĆ TUTAJ

Przeczytaj najnowsze wpisy!

B jak balans | Alfabet prostego życia

Dziewczyna trzyma roślinę i planery, próbując zachować balans w życiu.

Odnalezienie balansu w życiu jest trudne. Każdego dnia mierzysz się z tysiącem obowiązków, pracą i nadgodzinami, a potem zajmujesz się dzieckiem i wieczorem padasz na twarz. Ale nie odpoczywasz, tylko odhaczasz kolejne zadania z listy. Kładziesz się spać zbyt późno, przez co rano jesteś jeszcze bardziej zmęczona. A gdybyś zrobiła inaczej? Sprawdź, jak możesz osiągnąć równowagę w życiu i w końcu odpocząć.

Spis treści:

 1. Czym jest balans?
  1. Definicja balansu
  2. Czym jest wewnętrzna równowaga?
 2. Jak znaleźć równowagę w życiu?
  1. Czym jest koło życiowej równowagi?
  2. Jak korzystać z koła balansu życia?
  3. Co zrobić, by zachować równowagę we wszystkich sferach swojego życia?
 3. Jak zachować balans w życiu?
 4. Work-life balance - co to?
  1. Dlaczego work-life balance jest ważny?
  2. Jakie są skutki braku równowagi między życiem zawodowym a prywatnym?
  3. Jak poprawić równowagę między pracą a życiem prywatnym?
  4. Jak zachować balans między życiem prywatnym i zawodowym?

Balans - co to w ogóle jest?

Zastanawiasz się, czym jest balans w życiu? By odpowiedzieć sobie na pytanie: co to jest balans, warto sięgnąć do słownika. Uwielbiam do niego zaglądać, bo może okazać się, że słowa mają zupełnie inne lub szersze znaczenie, niż się spodziewałam.

Balans - definicja

Często zamiennie używamy słów "balans" i "równowaga". Czy słusznie? Myślę, że tak, bo ich znaczenia - w pewnej części - są podobne. Co oznacza słowo "balans" według słownika?
Balans to: przechylanie się w różne strony w celu utrzymania równowagi; skłanianie się na przemian ku różnym możliwościom lub sprawom z zachowaniem równowagi między nimi.  

Jak to rozumieć? Według mnie o balansie mówimy, gdy zachowujemy równowagę pomiędzy różnymi odgrywanymi przez nas rolami życiowymi. Na przemian przechylamy się w różne strony, czasem spędzamy więcej czasu z bliskimi, czasem na pracy. Na przemian żonglujemy zadaniami i staramy się wyjść z tego cało.

Do definicji balansu warto dodać jeszcze znaczenie słowa "równowaga": 

Równowaga to spokój, opakowanie i naturalny stan żywego organizmu, jego właściwe położenie w przestrzeni.

Choć druga część definicji odnosi się do fizycznego ułożenia w przestrzeni, to ja to rozumiem bardziej metaforycznie. Gdy czujemy się dobrze we własnej skórze i jesteśmy zadowoleni z życia, możemy mówić o równowadze. To właśnie wtedy czujemy spokój.


Co to jest wewnętrzna równowaga?

Szukając wewnętrznej równowagi, możemy natrafić na przeróżne ćwiczenia, które mają przybliżyć nas do osiągnięcia balansu. Ale co tak naprawdę znaczy, że osiągnęliśmy balans w życiu? Kiedy możemy mówić o tej równowadze?

Zanim zabierzesz się do jakichkolwiek zadań, powinnaś pomyśleć o tym, czym dla Ciebie jest równowaga. Może oznacza ona znalezienie czasu dla siebie, spędzanie czasu z bliskimi oraz czas na pracę? Może równowaga będzie wtedy, gdy będziesz budzić się wyspana? A może wtedy, gdy będziesz miała możliwość przystanąć w tym całym pędzie życia?

Balansować możemy między:
 • zadaniami, które czekają na nas każdego dnia, 
 • rolami, które odgrywamy,
 • różnymi prędkościami, z jakimi ucieka nam czas. 
Możesz szukać balansu, gdy zbyt szybko pędzisz przez życie i po prostu chcesz czasem przystanąć, być tu i teraz sama ze sobą.

Pomyśl, czym dla Ciebie jest równowaga w życiu. Kiedy będziesz czuła spokój?

Jak znaleźć balans w życiu?

Gdyby odpowiedź na pytanie jak znaleźć balans w życiu była prosta... każda z nas cieszyłaby się spokojem. Jednak tak nie jest! Nadal się stresujemy, nie potrafimy przestać gnać, a codzienność nas przerasta. Nie dziwię się, że zastanawiasz się, jak złapać balans. 

Jest na to wiele ćwiczeń. Na początek warto jednak sprawdzić, w jakim momencie życia się znajdujesz. 

Koło balansu życia - co to jest?

By dowiedzieć się, jak uzyskać równowagę w życiu, możesz skorzystać z koła balansu życia. To proste narzędzie, które pomoże Ci zobaczyć, w jakim momencie swojego życia się znajdujesz. Wystarczy Ci kartka i długopis. Możesz wydrukować koło, które znajdziesz w pliku poniżej. Nie masz drukarki? Możesz narysować koło sama lub zastosować inny schemat. Przykłady możesz zobaczyć na zdjęciu. "Koło" to tylko umowna nazwa.


Jak korzystać z koła równowagi życiowej?

Przygotuj swoje koło balansu życia. Weź do ręki długopis i zapisz sfery swojego życia dookoła koła. Co to może być? Praca zawodowa, macierzyństwo, związek, edukacja, rozwój, dbanie o siebie, sport, zdrowie...

Zaznacz, jak oceniasz każdą sferę życia w skali od 0 do 10 (10 oznacza 100% zadowolenia). Zdradzę Ci tajemnicę: nigdy nie zaznaczyłam jeszcze 10. 

A teraz spójrz na swoje koło. Daleko na nim zajedziesz? Czy może nawet nie przypomina koła? Jeśli narysowałaś inny schemat, sprawdź, czy słupki są równe, czy bardziej przypominają góry i doliny.

W jaki sposób zorganizować swoje życie, aby zachować równowagę we wszystkich sferach?

Przypuszczam, że Twoje koło życiowej równowagi nie jest zbyt równe. Jedne sfery oceniłaś lepiej, inne zaś gorzej. To całkiem normalne! Jeszcze jakiś czas temu oceniałam np. swój związek na 8-9, a zdrowie na 2, maksymalnie 3. Teraz jest już inaczej. W pracy nad sobą pomogło mi właśnie koło życia. Warto do niego sięgać raz na kilka miesięcy, by wiedzieć, czy zmierzasz w dobrą stronę.

Możesz o nim więcej przeczytać tutaj > Koło życia - wszystko, co musisz wiedzieć

Notes i planer Pani Swojego Czasu a na nich roślina doniczkowa niedośpian.

Jak zachować równowagę w życiu?

Widzisz czarno na białym, że osiągnięcie balansu w życiu nie jest łatwe. Jak więc zachować równowagę w życiu? Spójrz na swoje koło i zastanów się, z których sfer jesteś najmniej zadowolona. Wypisz je, zostawiając trochę miejsca pod każdą z nich. Teraz zastanów się, jak osiągnąć balans w każdej z nich. 

Przykład: PRACA
 • nie odpisywać na maile po godzinie 20,
 • nauczyć się koncentracji, by realizować zadania szybciej,
 • rzadziej zostawać na nadgodziny,
 • mniej od siebie wymagać,
 • doceniać się za małe sukcesy...
Możesz też zapisać bardziej radykalne rozwiązania, takie jak np. zmiana pracy. Wiem, że to nie jest łatwe, ale zawsze warto spróbować. 

Pamiętaj, że na razie to tylko burza mózgów. Gdy już wypiszesz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy (to może zająć nawet kilka dni!), spójrz na to wszystko jeszcze raz i odpowiedz sobie na pytania:
 • czy wprowadzenie tych rozwiązań sprawi, że będziesz czuć spokój?
 • czy osiągniesz dzięki nim balans?
 • czy nie zaniedbasz innych sfer życia?
Jeśli chcesz odzyskać równowagę wewnętrzną, zastanów się, czy dzięki tym działaniom osiągniesz work-life balance. Czym jest? Wszystkiego dowiesz się poniżej. Nie przestawaj czytać, bo bez równowagi między życiem prywatnym a pracą nigdy nie osiągniesz spokoju. Ciągle będziesz miała wyrzuty, że nie rozwijasz się zawodowo, albo że spędzasz zbyt mało czasu z rodziną itd. Dopiero gdy dowiesz się, co to jest work-life balance i jaki ma wpływ na Twoje życie, będziesz mogła przejść do ostatniego zadania, czyli ustalenia planu działania, dzięki któremu osiągniesz równowagę życiową.

Co to work-life balance?

Work-life balance to szeroko pojęty balans w życiu prywatnym i zawodowym. Polega na tym, by zachować równowagę pomiędzy czasem spędzanym w pracy a tym, który poświęcamy na życie prywatne. 

Prowadząc firmę, wiem, że łatwo jest pracować przez całą dobę. Przecież tylko odpiszę na maila, wiadomość na Instagramie, zrobię coś tam jeszcze... i nim się obejrzę, jest wieczór. A ja nie czuję, że zrobiłam cokolwiek dla siebie czy spędziłam WARTOŚCIOWY czas z dzieckiem

Dlaczego równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym jest ważna?

Dlatego właśnie równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym jest tak ważna. Pozwala na oddawanie się pracy w 100%, ale tylko w wyznaczonym na tę pracę czasie. Później jest czas na życie prywatne i wtedy też poświęcisz swoją uwagę dziecku, bez rozpraszania się mailami. Wtedy też możesz odpocząć, obejrzeć serial czy sprawdzić, co tam na Instagramie. 

Balans między życiem prywatnym i zawodowym:
 • pokazuje, że praca nie jest aż tak ważna, jak myślimy (a przynajmniej nie najważniejsza),
 • pozwala na odpoczynek,
 • daje czas na pasję, hobby oraz przyjemności,
 • pozwala na zbudowanie dobrych relacji z bliskimi,
 • daje przestrzeń na rozwój...
Tych zalet jest z pewnością o wiele więcej. Mogą Cię jednak nie przekonać, dlatego chcę Ci jeszcze opowiedzieć o tym, co stracisz, gdy nie zadbasz o tę równowagę. 

Jakie są możliwe skutki uboczne naruszenia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym?

Jeśli zapomnisz o tym, jak ważny jest work-life balance, narazisz się na stres. Zaczniesz denerwować się coraz dłuższym czasem spędzanym na pracy, obowiązkach domowych itp. Relacje zaczną ulegać pogorszeniu, bo nie będziesz miała ani czasu, ani siły by o nie zadbać. Przez to pogorszy się Twój stan zdrowia zarówno fizyczny (np. bóle głowy, osłabienie), jak i psychiczny (chociażby depresja). 

To wszystko może prowadzić do braku poczucia bezpieczeństwa. Twoje emocje będą niestabilne, zdrowie zachwiane, a Twój wewnętrzny głos będzie ciągle krzyczał o kolejnych zagrożeniach. Poczujesz się mniej wartościowa.

Będziesz nerwowa, przemęczona i sfrustrowana. W najgorszych przypadkach może dojść do uzależnień, np. od alkoholu.

Myślę, że nikt nie chciałby takiego życia. Jak więc odzyskać równowagę w życiu?

Jak poprawić work-life balance?

By złapać balans w życiu, warto każdego dnia planować odpoczynek. Tak, dobrze czytasz. Proponuję Ci zaplanowanie czasu na relaks. I choć może wydawać Ci się to śmieszne, zastanów się, kiedy ostatni raz naprawdę odpoczywałaś? No właśnie. Skoro spontaniczny relaks nie działa, dlaczego nie spróbować innej metody?

Na początek przygotuj sobie listę przyjemnych zadań, które chciałabyś robić w swoim czasie wolnym przeznaczonym na odpoczynek. To może być malowanie, kolorowanie, czytanie, zajmowanie się roślinami, spacer, trening... a nawet zwykłe nic-nie-robienie czy drzemka. Pomyśl i zapisz jak najwięcej pomysłów. Ta lista będzie dla Ciebie ściągą.

Jak zachować prawidłowy balans między pracą a życiem osobistym?

By zachować równowagę w życiu, potrzebujesz przerw i czasu na odetchnięcie każdego dnia. Nie możesz czekać na odpoczynek do urlopu, który masz maksymalnie kilka razy w ciągu roku. Uwierz mi, że odpoczywając tylko w ciągu tych dwóch tygodni, nie poczujesz się wypoczęta.

Już dziś wpisz do swojego planu dnia czas na odpoczynek. Jeśli nie masz go dużo i sama nie wiesz, gdzie go wciśniesz - zaplanuj na razie 5 minut przerwy. W kolejnych dniach wydłużaj je, aż dojdziesz do momentu, w którym będziesz miała tego czasu wystarczająco na naładowanie baterii. 

Uwierz mi, że jeśli odpoczywasz regularnie, to wcale nie potrzebujesz tygodnia ciągłego odpoczynku, by poczuć się wypoczęta. Te kilka minut powtarzane kilka razy dziennie sprawi, że Twoje baterie będą naładowane. Pamiętaj jednak, że musisz też spać 8 godzin na dobę. Bez tego nigdy nie zachowasz równowagi. 

Przed weekendem polecam Ci zrobić listę przyjemności. W te dwa dni przeważnie (bo wiem, że nie każda z nas ma wolny weekend. Jeśli Ty nie masz, zrób taką listę przed dniem lub dniami wolnymi od pracy) mamy więcej wolnego czasu... więc poświęcamy go na pranie, sprzątanie i gotowanie. 

Zamiast oddawać się tylko i wyłącznie obowiązkom, zaplanuj sobie czas na przyjemności, które naładują Twoje baterie. Twój organizm Ci się odwdzięczy, a Ty będziesz szczęśliwsza. 

Przeczytaj także:

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do poszukiwania równowagi w życiu. To trudny proces, ale warto się go podjąć. 

Jakie są Twoje sposoby na zachowanie balansu w życiu? Napisz w komentarzu!

Trzymaj się ciepło i do zobaczenia następnym razem!

Podobało Ci się? W takim razie koniecznie przeczytaj te wpisy:


PS2. A może chcesz więcej porad o planowaniu, dzięki którym znajdziesz więcej czasu na przyjemności? W takim razie koniecznie dołącz do mojego newslettera > Kliknij tutaj!

Komentarze

 1. Świetny post! :) Balans jest nam bardzo potrzebny, inaczej można się rozchorować. Nawet nie pracując rzadko odpowiadam na maile późnym wieczorem czy w ogóle wieczorem :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Wszystkie Twoje słowa motywują mnie do dalszego działania. Jeśli blog Ci się spodobał, koniecznie zaobserwuj i bądź na bieżąco!