POZNAJMY SIĘ!
Hej! Jestem Klaudia i zapraszam cię do mojego miejsca w sieci. Jeśli chcesz ułatwić sobie życie i odzyskać czas dla siebie - dobrze trafiłaś. Nauczę cię, jak sprawić, by żyło ci się łatwiej oraz jak zadbać o siebie (szczególnie gdy nie masz czasu ani pieniędzy). Pokażę ci także, jak oszczędzać pieniądze. Mam nadzieję, że miło spędzisz u mnie czas. Chciałabym być dla ciebie wsparciem. Prywatnie jestem żoną wspaniałego mężczyzny i mamą Małego Człowieka. Lubię się rozwijać i nie potrafię stać w miejscu. Mam minimalistyczną duszę, która ciągle każe mi pozbywać się nadmiaru. Lubię czytać i spędzać czas na świeżym powietrzu.
CO MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ!
Jestem coprywriterką z doświadczeniem w pisaniu tekstów na blogi, strony www, sklepy internetowe. Piszę także teksty we współpracy z markami (Poster Store, Bee.pl). Napisałam dwa ebooki, które możesz zakupić w moim sklepie. Jeśli chcesz się ze mną skontaktować - czekam na twoją wiadomość. Możesz być pewna, że odpiszę na e-mail.

JAK MOGĘ CI POMÓC?

 • 1
  NEWSLETTER
  Przeczytaj list od serca i treści, których nie ma nigdzie indziej.
  Czytaj więcej
 • 2
  INSTAGRAM
  Odwiedź mój sklep i dowiedz się, co mam w ofercie.
  Czytaj więcej
 • 3
  WSPÓŁPRACA
  Napisz do mnie i razem ustalimy warunki współpracy.
  Czytaj więcej

ZACZNIJ CZYTAĆ TUTAJ

Przeczytaj najnowsze wpisy!

Zapanuj nad swoimi myślami i emocjami - zacznij pisać dziennik

jak pisać dziennik

Pisałaś kiedyś dziennik lub pamiętnik? Ja tak, przez jakieś pół życia. Pisanie dziennika pomogło mi w gorszych chwilach, w tych najgorszych okresach życia. Było to moje miejsce do wyładowania wszystkich emocji, które się we mnie zbierały. Nikt tego nie mógł przeczytać. Mogłam tam pisać to, co tylko chcę, potrzebuję. Czy pisanie dziennika jest trudne? Jak zacząć pisać dziennik? Aż w końcu: po co to robić? Czy aby pamiętniczki nie są tylko dla nastolatek?

Z tego wpisu dowiesz się: 
 • jakie są zalety pisania dziennika,
 • jak zacząć pisać dziennik,
 • dlaczego warto pisać dziennik,
 • jakie są korzyści i kiedy warto pisać dziennik.
Jeśli uważasz, że pisanie "pamiętniczka" jest tylko dla nastolatek, które opisują w nim swoje niespełnione miłości, tym bardziej przeczytaj ten wpis. Udowodnię ci, że wcale tak nie jest. 

Co to jest dziennik i jakie są jego zalety?

Dziennik to notes, kartka, plik w komputerze (lub jakiekolwiek inne miejsce), w którym zapisujemy to, co "ślina na język przyniesie". To miejsce, w którym nie musimy się hamować, zachowywać kulturalnie, pilnować. To miejsce, w którym piszemy to, co chcemy, jak chcemy i w taki sposób, w jaki nam się najbardziej podoba. 

Można prowadzić dziennik, w którym będą tylko daty i notatki, ale także można prowadzić dziennik, w którym będą rysunki, zdjęcia, ozdobniki i cokolwiek sobie wymarzysz. Wybór formy należy do ciebie. Sama prowadziłam dziennik, w którym każda strona miała datę i notatkę, ale miałam też epizod na malowanie w nim ozdobników farbami, na kaligrafię, na wklejanie rysunków i wycinków. Żadna z tych form nie była lepsza czy gorsza, każda była moja i była tym, czego wtedy potrzebowałam. 

Zalety dziennika:

 • to miejsce tylko i wyłącznie twoje, na twoje myśli i "ozdobniki",
 • to miejsce, w którym nie musisz się hamować i pilnować, możesz pisać, co tylko chcesz,
 • to miejsce, które będzie zmieniać się razem z tobą, a forma, którą wybrałaś, nie musi zostać z tobą do końca życia,
 • wyładujesz w nim swoje emocje, poprzez zapisanie myśli czy rysunki,
 • możesz wracać do swoich notatek i patrzyć, jak się zmieniałaś,
 • zrobisz coś dla siebie,
 • możesz przerywać pisanie i wracać do niego kiedy tylko chcesz i masz potrzebę. 

dlaczego warto pisać dziennik

Jak zacząć pisanie dziennika? 

Mogłabym napisać: po prostu zacznij pisać, ale to będzie zbyt duże uproszczenie. Jeśli nigdy nie pisałaś dziennika, nie będzie to dla ciebie takie łatwe.

Zacznijmy od początku.

Gdzie będziesz pisać dziennik? 

Odpowiedz sobie na pytanie: gdzie będziesz pisać dziennik? Czy lubisz pisać na komputerze? A może wolisz w telefonie w jakiejś aplikacji? A może - jak u mnie - wybierzesz tradycyjny notes? W linię? W kratkę? W kropki? Gładki? Opcji jest mnóstwo i warto wybrać taką, która naprawdę ci się podoba. Jeśli stawiasz na notes, wybierz taki, w którym będzie ci się przyjemnie pisać. Wybierz odpowiedni długopis, pióro lub inne pisadło. 

Co chcesz w nim zapisywać? 

Czy chcesz opisywać swój dzień? A może na początek wolisz zapisywać, za co jesteś wdzięczna? Wolisz spisać wszystkie trudne emocje? 

Może być tak, że sama nie wiesz, co chcesz zapisywać. I to jest jak najbardziej normalne. 

Zacznij od czegoś, co wydaje ci się łatwe. Dzięki temu nie zniechęcisz się od razu. Bardzo fajne jest praktykowanie wdzięczności (przeczytaj o niej tutaj: Praktyka wdzięczności - dlaczego jest potrzebna właśnie tobie?). Każdego dnia zapisz kilka rzeczy (chociaż 3) za które jesteś wdzięczna. To nie muszą być ogromne sukcesy, jak awans, wygrana w totolotka czy podróż dookoła świata. Możesz być wdzięczna za piękną pogodę, za rozmowę z sąsiadką czy też pyszny obiad. 

Gdy już dojdziesz do wprawy, możesz zacząć zapisywać też inne rzeczy: przebieg dnia, dobre i złe chwile, wyładować emocje... co tylko chcesz.

Najgorzej jest zacząć, a później już jakoś idzie. Naprawdę. 

co pisać w dzienniku

Jak pisać dziennik? Kiedy? O jakiej porze? 

Tyle pytań, a tak mało odpowiedzi. Nie ma idealnej pory na pisanie dziennika. Słyszałam już o porannych stronach, które polegają na zapisaniu swoich myśli o poranku. Sama praktykowałam wieczorne pisanie, bo tak było mi lepiej. Mogłam iść spać ze spokojną głową. Możesz pisać kiedy tylko masz ochotę i... czas. Wiem, że nie zawsze da się pisać każdego dnia o tej samej porze. Losowe sytuacje, praca zmianowa, dziecko... to wszystko ma wpływ na nasze pisanie. Zarówno na jego porę, jak i ilość. 

Najważniejsze, to nie zmuszać się do pisania, ale mimo wszystko ustalić sobie jakiś cel: będę pisać codziennie kilka zdań. Wtedy pora nie ma znaczenia. Jeśli znajdziesz czas rano - pisz rano. Jeśli wieczorem - zrób to wieczorem. A może masz chwilę po pracy? Możesz też pisać np. raz w tygodniu i podsumowywać cały poprzedni tydzień.

Jak pisać dziennik? Tak, jak najbardziej tego chcesz. Nie rób tego pod publikę. Nie pisz z myślą, jak to by było, gdyby ktoś przeczytał, bo wtedy będziesz się ograniczać i pilnować, a nie na tym to polega. Stwórz sobie takie miejsce, w którym będziesz zapisywać to, co potrzebujesz i chcesz, a nie co mogliby przeczytać inni. To nie miejsce na cenzurę. 

Jak pisać dziennik? 

 1. Szczerze - tak, jak naprawdę myślisz i czujesz,
 2. Regularnie - codziennie, co dwa dni, co kilka (tak, jak najbardziej ci odpowiada, choć najlepiej robić to każdego dnia),
 3. Uczciwie - nie oszukuj samej siebie,
 4. Bez cenzury - nie ograniczaj się, nie bądź krytykiem, nie tworzysz w dwudziestowiecznej Rosji, w której musisz uważać na słowa.

pisanie dziennika krok po kroku

Jakie korzyści daje pisanie dziennika? 

Pisanie dziennika pomaga uspokoić galopujące myśli. Dzięki zapisaniu ich w dzienniku, uspokajamy się, bo wszystko widzimy czarno na białym. Wyrzucamy z siebie wszystko, co nas męczy, denerwuje, smuci, wkurza, cieszy, irytuje, zachwyca... dosłownie wszystko. Tym samym robimy miejsce na inne myśli. 


Pisanie dziennika pomaga spojrzeć na swoje życie z dystansem. Czytając to, co zapisałaś, możesz dojść do wniosku, że w którymś momencie nie miałaś racji, że źle zareagowałaś, że coś jest nie tak, jakbyś tego chciała. W emocjach tego nie widzimy, ale patrząc z dystansem na swoje zapiski, jakbyśmy czytały zapiski innej osoby, możemy znaleźć swoje błędy... i się na nich uczyć.

Pisanie dziennika pozwala nam zobaczyć zmiany. Możemy czytać swoje notatki i wracać do nich, kiedy tylko chcemy. Dzięki temu możemy spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy i zobaczyć, jak bardzo się zmieniłyśmy przez tygodnie, miesiące czy nawet lata. 

Pisanie dziennika to dbanie o siebie. Tak, zwykłe pisanie może być formą praktycznie darmowego (koszt zeszytu i długopisu) dbania o siebie. To chwila sam na sam ze swoimi emocjami, myślami, chwila refleksji nad sobą i swoim życiem. 

Pisanie dziennika pomaga lepiej spać. Jeśli będziesz pisała wieczorem, zauważysz, że dzięki temu możesz lepiej spać. Przelewając myśli na papier, możesz się ich pozbyć (chociażby części) i dzięki temu nie będą dręczyć cię przez długi godziny.

Pisanie dziennika pomaga docenić życie. Szczególnie w połączeniu z praktyką wdzięczności. Łącząc obie te rzeczy, możesz zapisywać wszystko, co złe cię spotkało, a na koniec zobaczyć, że jednak wcale nie było tak źle, bo spotkało cię mnóstwo sytuacji (chociażby drobnych), za które jesteś wdzięczna. To pomaga spojrzeć na życie inaczej. Być może to tylko złe chwile, a nie całe dni czy tygodnie. 


Pisałaś kiedyś dziennik? A może zaczniesz? Daj znać w komentarzu!

Trzymaj się ciepło i do zobaczenia!

jak dbać o siebie tanio, gdy nie mam czasu


Komentarze

 1. Dziennika nigdy nie prowadziłam. W przeszłości pisałam pamiętnik. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To coś podobnego, w sumie gdyby "dziennik" pisać nieregularnie, już będzie z tego pamiętnik :)

   Usuń
 2. pomysł ekstra, ale żeby tylko mieć czas z małą ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że przy maluchu czasem nie da się znaleźć czasu. Może spróbuj pomyśleć, z czego innego warto zrezygnować (np. elementu sprzątania, który nie jest niezbędny) żeby mieć te 5 min chociaż raz w tygodniu :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Wszystkie Twoje słowa motywują mnie do dalszego działania. Jeśli blog Ci się spodobał, koniecznie zaobserwuj i bądź na bieżąco!