POZNAJMY SIĘ!
Mam na imię Klaudia i jestem mamą, żoną, przedsiębiorczynią… a przede wszystkim sobą! Znam swoje wartości, wiem, w jakim kierunku zmierzam i jestem ważna dla samej siebie. Dlatego dbam o siebie na co dzień, a nie tylko od święta. Chcę Ci pokazać, jak możesz to zrobić! Ale tak bez spiny. To miłe miejsce. Pokazuję Ci mój punkt widzenia oraz dostępne opcje, a działanie należy do Ciebie (o ile tego właśnie chcesz!). Oprócz tego znajdziesz tu różne sposoby ułatwiania sobie życia, recencje książek, seriali i podcastów oraz treści o endometriozie i minimalizmie. Zrób sobie coś pysznego do picia i zapraszam do czytania!
CO MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ!
Chcesz bym pisała dla Ciebie? Nie ma problemu! Jestem copywriterką z doświadczeniem. Specjalizuję się w artykułach blogowych na temat dbania o siebie, rozwoju osobistego oraz macierzyństwa. Piszę także na inne tematy. Chętnie przygotuję treści do sklepu internetowego, na Landing Page oraz do newslettera. Piszę także teksty we współpracy z markami (Poster Store, Bee.pl). Chcesz ze mną współpracować? Napisz do mnie na blog@kocipunktwidzenia!

JAK MOGĘ CI POMÓC?

 • 1
  NEWSLETTER
  Zapisz się, by otrzymywać dwutygodnik, w którym pokazuję, jak odzyskać czas dla siebie i żyć w zgodzie ze sobą.
  Czytaj więcej
 • 2
  WSPÓŁPRACA
  Chcesz, bym napisała o Twojej firmie lub produkcie na blogu? Kliknij tu, by poznać szczegóły!
  Czytaj więcej
 • 3
  COPYWRITING
  Chcesz, bym pisała dla Ciebie? Kliknij tu i poznaj szczegóły!
  Czytaj więcej

ZACZNIJ CZYTAĆ TUTAJ

Przeczytaj najnowsze wpisy!

Planowanie odpoczynku - dlaczego warto?


Przyznaj szczerze: czy każdego dnia masz czas na odpoczynek? Na czytanie książki, serial, wylegiwanie się na hamaku czy spacer… nie ważne jaki rodzaj odpoczynku preferujesz. Pewnie nie zawsze masz na to czas. Dlaczego tak jest? Chętnie ci powiem, ale na pewno się zdziwisz. Jest tak dlatego, że nie planujesz odpoczynku. Nie patrz tak, mówiłam, że się zdziwisz. Planowanie jest stosowane w wielu dziedzinach życia: planowanie pracy, obowiązków domowych, zadań na każdy dzień, wesela, wakacji itd. Ale prawie nikt nie planuje odpoczynku.

Planowanie odpoczynku

Możesz stwierdzić, że urwałam się z Księżyca, ale planuję odpoczynek. Gdybym go nie planowała, to – tak, jak większość ludzi – nie miałabym na niego czasu. Gdyby na mojej liście zadań były tylko obowiązki, skąd miałabym nagle wziąć czas na odpoczynek? No właśnie. Więc nie ważne, jak absurdalnie to brzmi – odpoczynek warto sobie zaplanować.

Lista zadań - mój sposób na produktywność

Moja lista zadań na każdy dzień jest o wiele zbyt długa, niż przewiduje to doba. A ja nawet nie mam doby! Przecież pracuję, śpię, jem, myję się itd. a tego nie uwzględniam na mojej liście do zrobienia. Zawsze zapisuję na niej dużo, bo wtedy jestem bardziej produktywna. Gdybym zapisała mniej, rozwlekałabym to w czasie. A tak, mam dużo do zrobienia, więc zabieram się za to od razu i kolejno odhaczam zadania. Dzięki temu robię o wiele więcej.

I, gdybym nie zaplanowała też odpoczynku, myślę, że nie miałabym na niego ani minuty. Przecież doba magicznie się nie wydłuży. I tak – możemy iść spać o drugiej, czwartej w nocy czy nawet o szóstej rano, ale co to zmieni? Jedna dobra będzie się wydawała dłuższa, ale za to kolejnej prawie nie będzie (bo przecież trzeba spać, prawda?).

Myślę, że już rozumiesz, dlaczego planuję swój odpoczynek.

Odpoczynek - definicja (Słownik Języka Polskiego)

A teraz pora na wyjaśnienie, jak to robię. Bo przecież nie piszę wprost na liście zadań do zrobienia: odpoczynek. O nie, tak nie jest.

By powiedzieć ci, jak zaplanować odpoczynek, muszę najpierw powiedzieć ci, czym owy odpoczynek jest. Posłużę się definicją słownikową, która mówi:

Odpoczynek m III, D. ~nku 1. <<przerwa w pracy dla nabrania sił>> 2. <<odpoczywanie po pracy>>

Bardzo mi się ta definicja podoba, bo mówi dokładnie o tym, o czym chciałam ci powiedzieć. Dla mnie pisanie bloga nie jest odpoczynkiem. Jest to dla mnie praca (choć na razie na tym nie zarabiam). Praca umysłowa to też praca. Tak samo pisanie newslettera czy zajmowanie się marketingiem. To wszystko jest praca, mimo że jednocześnie jest to moja pasja.

Odpoczynek to przeciwieństwo pracy

Odpoczynek zaś to coś, co tą pracą nie jest. I dla mnie odpoczynek to czytanie książki, czytanie ciekawych artykułów (na blogach, w sieci), przeglądanie Instagrama, leżenie na kocu i patrzenie w niebo, spacer, oglądanie serialu/filmu/youtube itd. Odpoczynek to dla mnie coś, co jest niezwiązane z pracą zawodową (czyli w moim przypadku etatem na produkcji) oraz z pracą nad własnymi materiałami (blog, Instagram, książka itd.).

I w takim razie na mojej liście rzeczy do zrobienia jest zarówno praca: pisanie tekstu na bloga, pisanie newslettera, stories na Instagramie, pisanie książki, odpowiadanie na komentarze itd.; obowiązki: pranie, sprzątanie, gotowanie, zakupy itd.; oraz odpoczynek: serial, czytanie książki, wyjazd, spacer, domowe SPA, itp.

Jak zaplanować odpoczynek?

1. Co dla ciebie znaczy słowo odpoczynek?

Na początek zastanów się, co dla ciebie jest odpoczynkiem. Każdy z nas postrzega go troszkę inaczej. Może być to dla ciebie oglądanie serialu, może być spacer, a może być po prostu leżenie na łóżku. Dla mnie odpoczynkiem jest nawet rozwiązywanie sudoku, ale dla ciebie może być to niesamowity wysiłek umysłowy zupełnie niezwiązany z odpoczynkiem.

2. Uwzględnij odpoczynek na liście zadań

Gdy już sobie uświadomisz, czym jest dla ciebie odpoczynek - podczas pisania swojej listy zadań nie zapominaj, by go uwzględnić. Zapisz po prostu: poczytać książkę, pójść na spacer itd. Co tylko chcesz. Wygląda to troszkę dziwnie, bo przecież nic nie wnosi do życia zawodowego, ale jest potrzebne tak samo, jak i pozostałe zadania (a czasem nawet i bardziej).

3. Zaplanuj czas pracy i czas na obowiązki

Zaplanuj, ile czasu poświecisz na pracę i obowiązki. Przemyśl to. Po pracy mam sześć godzin na wykonywanie zadań. Mogę poświęcić z tego np. godzinę na obowiązki, trzy godziny na pracę (czyli chociażby bloga) oraz dwie godziny na odpoczynek (serial, czytanie, sport). Ty możesz mieć zupełnie inne proporcje.

4. Pilnuj czasu pracy

Zadbaj o to, by każdego dnia „pracować” do wyznaczonej godziny. U mnie po pierwszej zmianie jest to godzina dwudziesta. Po niej nie ma już zajmowania się domem, pracą ani niczym takim. Po dwudziestej mam czas dla siebie, na książkę, dbanie o siebie, odpoczynek. Nie ważne, co by się nie działo, o tej godzinie odpuszczam.

Czy planowanie odpoczynku ma sens?

Jeśli nadal wydaje ci się to dziwne, pomyśl sobie, że nie planujesz odpoczynku i po prostu o nim zapominasz. Jeśli tak się nie dzieje – super. Ale znam masę ludzi, którzy są tak zajęci wszystkim, że zapominają w tym o sobie i o odpoczynku. Dużo takich historii słucham w pracy. A gdyby tak po prostu zaplanować odpoczynek? Czy nie byłoby łatwiej?

Kiedyś słyszałam, że odpoczynek powinien być spontaniczny. No, niby tak. Ale wydaje mi się jednak, że lepiej każdego dnia mieć trzydzieści minut na planowany odpoczynek, niż w tej spontaniczności zapominać o nim całkiem.

Weźmy taki przykład: czytanie książek. Słyszę w pracy, że niektóre moje koleżanki lubią czytać (i podczas postoju przez epidemię sporo czytały), ale nie mają na to czasu. A gdyby tak zaplanować swój dzień w ten sposób, by na liście to czytanie uwzględnić? Chociaż chwilę. Wtedy ten czas by się znalazł, naprawdę.


A czy ty planujesz odpoczynek? A może zapominasz o nim? Daj mi koniecznie znać. I napisz też, w jaki sposób najlepiej odpoczywasz.

Trzymaj się ciepło i do zobaczenia we wtorek!

Komentarze

 1. Ależ oczywiście, że nie planuję1 Jeżeli coś planuję z czasem, to tylko by być wszędzie gdzie mogę, by być tam gdzie mnie zapraszają, by być ciągle zajętym. A jak gdzieś napisano i sfilmowano: czas na odpoczynek przyjdzie po śmierci. Nie po to nam dano życie, by odpoczywać, by jeszcze na dodatek ten dziwaczny stan planować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja generalnie jestem mega zapracowaną osobą, wszędzie mnie pełno, ale nie zapominam o chwili wytchnienia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę przyznać, że nie planuję odpoczynku, może warto to zmienić. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpoczynek musi być! Jest ważny tak samo jak oddychanie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Często odpoczywam po wykonanej pracy; wiem, ze powinnam to zrobić, bo tego domaga się mój organizm. Odpoczynku nie planuję. Robię to spontanicznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. planowanie wypoczynku u mnie nigdy nie wychodzi. Ze względu na dzieci i typ pracy:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpoczynek jest bardzo ważny, żeby się zregenerować, ja często planuje odpoczynek :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Napisałaś coś ważnego, z czego nie zdawałam sobie sprawy. Odpoczynek to przeciwieństwo pracy. A ja właściwie cały czas na wysokich obrotach. Czas na logiczne zaplanowanie odpoczynku...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Też lubię planowac☺

  OdpowiedzUsuń
 10. Już rozumiem, że jest potrzeba planowania . Mnie się to odmieniło, kiedy uległam wypadkowi. Światopogląd się zmienia zupełnie. Teraz już wiem, że człowiek tak naprawdę nie wie co jest dla niego dobre. Oczywiście spełnia swoje zachcianki, marzenia, pasje itd i to daje zadowolenie. Nie jest to recepta na szczęście,. Kiedy się człowiek zda na los, może się zdziwić, że to co się wydarzyło to dopiero jest super. :-)) Ale rzeczywiście złota rybka spełnia życzenia, . Mnie się udało przyjmować wszystko takie jakie jest i nie martwić się i nie mieć oczekiwań. A i tak słyszałam,że to co dajesz do Ciebie wraca i wraca całkiem pomyślnie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz bardzo ciekawe podejście do życia ;) ja jednak nie chciałabym się zdać na sam los ;)

   Usuń
 11. Czas wykorzystuję maksymalnie. Znajduję czas na pracę, obowiązki i przyjemności:) Nie muszę tego planować, bo dla mnie to oczywiste:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawy wpis Klaudio. Mnie też pewne rzeczy ograniczają, ale nie poddaję się. Dziękuję za odwiedziny na mym blogu :) Też kocham koty. Moja kocica miałaby dziś 21 lat :) Pozdrawiam gorąco :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Hmmm,no szczerze mówiąc,nie planuje odpoczynków 😪

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja też planuję sobie odpoczynek. I raz w tygodniu staram się spędzić kilka godzin, idealnie cały dzień bez telefonu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie planuję odpoczynku. Jak bym tak miała wszystko planować, to by mi życia zabrakło na życie po prostu. Z resztą z planów często nic nie wychodzi, odpoczywam wtedy kiedy mogę, ale nie twierdzę, że odpoczynek nie jest ważny, bo jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że o nim pamiętasz :) nie trzeba planować, byle nie zapominać ;)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Wszystkie Twoje słowa motywują mnie do dalszego działania. Jeśli blog Ci się spodobał, koniecznie zaobserwuj i bądź na bieżąco!