POZNAJMY SIĘ!
Mam na imię Klaudia i jestem mamą, żoną, przedsiębiorczynią… a przede wszystkim sobą! Znam swoje wartości, wiem, w jakim kierunku zmierzam i jestem ważna dla samej siebie. Dlatego dbam o siebie na co dzień, a nie tylko od święta. Chcę Ci pokazać, jak możesz to zrobić! Ale tak bez spiny. To miłe miejsce. Pokazuję Ci mój punkt widzenia oraz dostępne opcje, a działanie należy do Ciebie (o ile tego właśnie chcesz!). Oprócz tego znajdziesz tu różne sposoby ułatwiania sobie życia, recencje książek, seriali i podcastów oraz treści o endometriozie i minimalizmie. Zrób sobie coś pysznego do picia i zapraszam do czytania!
CO MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ!
Chcesz bym pisała dla Ciebie? Nie ma problemu! Jestem copywriterką z doświadczeniem. Specjalizuję się w artykułach blogowych na temat dbania o siebie, rozwoju osobistego oraz macierzyństwa. Piszę także na inne tematy. Chętnie przygotuję treści do sklepu internetowego, na Landing Page oraz do newslettera. Piszę także teksty we współpracy z markami (Poster Store, Bee.pl). Chcesz ze mną współpracować? Napisz do mnie na blog@kocipunktwidzenia!

JAK MOGĘ CI POMÓC?

 • 1
  NEWSLETTER
  Zapisz się, by otrzymywać dwutygodnik, w którym pokazuję, jak odzyskać czas dla siebie i żyć w zgodzie ze sobą.
  Czytaj więcej
 • 2
  WSPÓŁPRACA
  Chcesz, bym napisała o Twojej firmie lub produkcie na blogu? Kliknij tu, by poznać szczegóły!
  Czytaj więcej
 • 3
  COPYWRITING
  Chcesz, bym pisała dla Ciebie? Kliknij tu i poznaj szczegóły!
  Czytaj więcej

ZACZNIJ CZYTAĆ TUTAJ

Przeczytaj najnowsze wpisy!

Jak dbać o siebie od wewnątrz? Mam dla Ciebie aż 37 sposobów!

Dziennik wieloletni żółty Pani Swojego Czasu - czy warto go mieć?

Często skupiamy się na dbaniu o siebie od zewnątrz. Robimy maseczki, wyrównujemy brwi, zapisujemy się na różnego rodzaju zabiegi, malujemy paznokcie, układamy włosy, robimy makijaż... i wydaje nam się, że to wystarczy, by być zadbaną. A prawda jest zupełnie inna! Ileż jest pięknych kobiet w drogich ubraniach z makijażem na twarzy, które są uzależnione od alkoholu? Ileż jest nieszczęśliwych dziewczyn, które mają idealne paznokcie i brwi... Dlatego tak ważne jest, by zadbać o siebie także od wewnątrz. Jak to zrobić?

Jak dbać o siebie od wewnątrz?

By w ogóle myśleć o tym, jak zadbać o siebie od wewnątrz, musimy najpierw zastanowić się, czym jest dbanie o siebie. Dla każdej z nas definicja dbania o siebie może być zupełnie inna i to jest normalne. Więc co to dbanie o siebie? Jest to wszystko co robisz tylko i wyłącznie dla siebie, swojego zdrowia, szczęścia, dobrego samopoczucia. Dbanie o siebie to tak samo robienie makijażu, pisanie dziennika czy bieganie.

Zapamiętaj, że dbanie o siebie dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne. Warto oba te sposoby łączyć i nigdy nie zapominać o pierwszym z nich. 

Dbanie o swoje potrzeby

Wewnętrzne dbanie o siebie to dbanie o swoje potrzeby. Jesteś ważna i powinnaś stawiać siebie (chociaż czasami) na pierwszym miejscu. To tak jak w samolocie: w razie katastrofy najpierw nakładasz maskę sobie, a dopiero później dziecku. Tak, jak podczas wypadku komunikacyjnego: najpierw dbasz o swoje bezpieczeństwo, dopiero później zajmujesz się poszkodowanymi. 

Nie inaczej jest w codziennym życiu. Jeśli nie będziesz stawiać siebie i swoich potrzeb na szczycie listy zadań, w końcu staniesz się bardzo nieszczęśliwa.

Ale ja jestem w takiej sytuacji... 

Tak, są różne sytuacje. Sama mam dziecko i wiem, jak wymagające potrafi być. Jeśli nie będę miała czasu tylko dla siebie na posiedzenie w ciszy, rozwój czy cokolwiek innego - będę coraz bardziej zmęczona i sfrustrowana. A to przełoży się na relacje z otoczeniem. 

Dlatego właśnie musimy dbać o siebie i pamiętać o tym każdego dnia. A dbanie o siebie od wewnątrz warto postawić na pierwszym miejscu. Wygląd może być dla Ciebie ważny, nie oceniam Cię. Ale nawet najlepszy korektor nie zakryje sińców pod oczami po przepłakanych z bezsilności nocy. Nawet najpiękniejszy makijaż nie sprawi, że będziesz szczęśliwa. 

No dobrze... ale jak dbać o siebie od wewnątrz? 

Od czego zacząć dbanie o siebie od wewnątrz?

Zastanawiając się, jak dbać o siebie od wewnątrz, na pewno szukasz konkretnych sposobów. Najlepiej by były:

 • tanie (albo w ogóle darmowe), 
 • możliwie najkrótsze (max. 5 minut, a przecież i to zbyt długo!),
 • proste. 

Mam dla Ciebie złą wiadomość. To tak nie działa. Można dbać o siebie za darmo. Może to dbanie o siebie być proste i przyjemne. Ale jeśli nie poświęcisz na to czasu... cóż, wtedy po prostu nie zadbasz o siebie. 

Na początku możesz poświęcać te 5 minut, ale dąż do tego, by mieć tego czasu tylko dla siebie troszkę więcej. 

Pisanie dziennika sprawia, że jesteśmy spokojniejsze.


Dbanie o siebie od wewnątrz krok po kroku

Przechodzimy do działania. Weź kartkę i długopis (słowo pisane ma większą moc niż ćwiczenie wykonywane tylko w głowie). Na górze kartki zapisz swój nagłówek, czyli DBAM O SIEBIE OD WEWNĄTRZ. Dzięki temu, że piszesz w czasie teraźniejszym, zyskujesz swego rodzaju sprawczość. Masz wrażenie, że to już się dzieje.

Krok 1. Pomyśl, ile masz czasu. 

To zadanie wydaje się proste. Możesz się jednak domyślać, że wcale takie nie jest. Rozbijmy je na czynniki pierwsze. Odpowiadaj sobie kolejno na te pytania:
 • o której godzinie wstaję?
 • o której idę spać?
 • ile godzin na dobę nie śpię?
 • ile godzin pracuję?
 • ile zajmują mi dojazdy do pracy?
 • jaka jest moja sytuacja poza pracą? (Mam dziecko? Jestem singielką?)
 • czy mam stałe zobowiązania, które pochłaniają czas np. basen, kółko czytelnicze?
 • ile zajmuje mi przygotowanie posiłków? 
 • a kąpiel? Codzienna higiena? 
 • jakie jeszcze aktywności podejmuję w ciągu dnia?
Policz, ile godzin dziennie nie śpisz. Od tego, jak długo w ciągu doby nie śpisz odejmij Twoje wszystkie zobowiązania. Otrzymany wynik pokazuje Ci, ile czasu jeszcze nie zagospodarowałaś. Podziel go najlepiej przez 2, bo uwierz mi, że albo o czymś zapomniałaś, albo przeceniłaś swoje możliwości.

Jak to wygląda u mnie?
 • Wstaję ok. 8 rano (dążę do 7).
 • Chodzę spać o 23. 
 • Oznacza to, że mam 15 godzin w ciągu dnia. 
 • Pracuję 5 godzin dziennie.
 • Nie dojeżdżam do pracy.
 • Mam dziecko, które zawożę i odbieram ze żłobka. Mam męża, z którym lubię spędzać czas. Powiedzmy, że to będą jakieś 4 godziny dziennie.
 • Nie mam stałych zobowiązań.
 • Przygotowanie posiłków + jedzenie to będzie jakieś 2-3 godziny dziennie.
 • Kąpiel, higiena itd. to ok. 1 godziny.
 • Inne aktywności to sprzątanie, zakupy i zajmowanie się domem (ok. 30-60 min) i spacery (ok. 30 min). 
Wychodzi mi 5+4+3+1+1+0,5 = 14,5 godziny dziennie. Czyli zostaje mi 30 min, które dzielę na 2. Mam 15 min dziennie na zadbanie o siebie. To całkiem sporo czasu.

Krok 2. Z czego możesz zrezygnować?

Domyślam się, że masz tyle zajęć, że przekraczają Twoje zasoby czasowe o wiele, wiele minut. Tym razem mam dla Ciebie tylko jedno pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć: 
 • z czego mogę zrezygnować?
Nie musisz robić wszystkiego każdego dnia. Przykład? Nie gotuję codziennie obiadów. Poświęcam na to czas co drugi dzień. Dzięki temu kilka dni w tygodniu mam te ok. 30 minut (lub więcej) czasu. Mogę wtedy sprzątać, przez co nie będę tego robić w dni, w które gotuję. I dzięki temu oszczędzam czas. Mogę pracować w skupieniu i pełnej koncentracji zamiast co chwilę rozpraszać się mediami społecznościowymi, przez co zrealizuję zadania szybciej. I tak dalej. 

Sprawdź, z czego Ty możesz zrezygnować. 

Krok 3. To ile masz w końcu czasu?

Nadal nie masz czasu, prawda? Dobrze, możesz podejść do tematu jeszcze inaczej. Skoro nie możesz dbać o siebie codziennie, pomyśl, ile razy w tygodniu możesz. Chociaż co drugi dzień? A może w weekendy? Na początek i to będzie dobre!

Ustal sobie, kiedy i przez ile czasu będziesz zajmować się dbaniem o siebie. Wpisz to w kalendarz, byś nie miała wymówek. 

Krok 4. Jak będziesz dbać o siebie od wewnątrz?

Przyszła pora na konkretne porady, jak możesz dbać o siebie od wewnątrz. Przedstawię Ci moją listę pomysłów, a Ty sama zdecydujesz, co chcesz robić. Nie musisz realizować wszystkich zadań z listy!

Słoik sukcesów - dlaczego warto go mieć?


Jak dbać o siebie od wewnątrz? Lista pomysłów

 1. Pisz dziennik.
 2. Prowadź dziennik wieloletni.
 3. Medytuj.
 4. Zadbaj o aktywność fizyczną (joga, bieganie, siłownia).
 5. Jedz więcej warzyw.
 6. Jedz mniej cukru.
 7. Przygotowuj smaczne posiłki.
 8. Oddaj się marzeniom.
 9. Stwórz moodboard.
 10. Pomyśl, jaka jest Twoja wizja życia.
 11. Wycisz się.
 12. Idź na spacer.
 13. Zadbaj o kontakt z naturą.
 14. Poleż i odpocznij.
 15. Oddychaj głęboko.
 16. Bądź offline.
 17. Zbadaj się (np. cytologia).
 18. Sprawdź, czy nie masz niedoborów (jeśli tak, zadbaj o ich uzupełnienie).
 19. Chłoń witaminę D, czyli przebywaj na dworze.
 20. Przeczytaj poradnik rozwojowy i zrób ćwiczenia.
 21. Poszukaj swoich mocnych i słabych stron.
 22. Określ swoje wartości.
 23. Zadbaj o prawidłową higienę snu.
 24. Zrób sobie drzemkę.
 25. Wyżyj się kreatywnie (maluj, rysuj, pisz).
 26. Stawiaj granice.
 27. Odmawiaj, gdy czegoś nie chcesz.
 28. Zrezygnuj z toksycznych relacji.
 29. Zadbaj o swoje emocje.
 30. Zrób coś, co sprawia Ci radość.
 31. Zaplanuj czas na odpoczynek.
 32. Spędź chwilę ze sobą i pomyśl o tym, jak się czujesz, czego Ci trzeba.
 33. Spróbuj zaakceptować swoje niedoskonałości.
 34. Zadbaj o to, by nie żałować przeszłości.
 35. Zrób swój słoik sukcesów.
 36. Pójdź na terapię, jeśli tego potrzebujesz.
 37. Posłuchaj ulubionej muzyki.
Jak widzisz sposobów jest naprawdę sporo, a to na pewno jeszcze nie wszystkie. Wybierz te, które spodobały Ci się najbardziej i zadbaj o siebie. Nie odkładaj tego na jutro. Skoro masz czas czytać ten artykuł, znajdziesz też chwilę tylko dla siebie. Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne, choć na co dzień tego nie zauważamy. Jako osoba cierpiąca na zaburzenia lękowe wiem, że nie można odkładać siebie na potem, bo będzie tylko gorzej. 

To jak, co dziś zrobisz dla siebie?

Trzymaj się ciepło i do zobaczenia!

PS. Zajrzyj na mój Instagram. Tam pokazuję więcej fajnych rzeczy!


PS2. Pamiętaj, że zawsze możesz zapisać się do mojego newslettera. Poruszam tam tematy planowania, organizacji oraz dobrego życia i polecam różne fajne rzeczy związane z życiem po swojemu > To coś dla mnie! Zapisuję się

Komentarze

 1. Bardzo fajne porady. Chętnie z kilku skorzystam

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie to wszystko ujęłaś. Zapisuję sobie ten wpis w zakładkach jako motywacja ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Wszystkie Twoje słowa motywują mnie do dalszego działania. Jeśli blog Ci się spodobał, koniecznie zaobserwuj i bądź na bieżąco!