2/14/21

Walentynkowy alfabet dobrych emocji

szczęśliwy związek, czyli jaki, walentynkiNie mam w zwyczaju publikować wpisów na czas, więc tym bardziej dziwię się sobie, że urodzinowy został opublikowany w moje urodziny (przeczytaj tutaj, bo podzieliłam się nowiną!), a dzisiejszy, walentynkowy także zdąży powstać na czas. Długo myślałam nad tym, jak ugryźć ten temat i myślę, że będzie ciekawie. Walentynkowy alfabet dobrych emocji, czyli uczucia, które powinny być obecne w każdym związku. Przykłady są proste, ale przecież związek nie musi być skomplikowany.


Altruizm


Nie polega na tym, by dbać tylko o tę druga osobę, zapominając o sobie. Zdrowy altruizm w związku to bezinteresowna pomoc, troska i dbanie o tę drugą osobę, nie oczekując niczego w zamian. Bez wypominania, że 17 marca 2003 roku zrobiłam ci herbatę, a ty mi nie i jak tak w ogóle można. To takie cieszenie się, że mogłam ci tę herbatę zrobić i zanieść do łóżka, gdy leżałaś chora, bez oczekiwania, że jak wyzdrowiejesz, to wtedy ty będziesz skakać dookoła mnie. 

Bezinteresowność


Łączy się z altruizmem. To właśnie na niej powinien się opierać dobry związek, szczęśliwy związek. Gdy kupujesz drugiej połówce prezent, nie myślisz sobie, czy on wyda tyle samo pieniędzy na upominek dla ciebie, czy będzie to tak samo fajny prezent. Myślisz tylko: chcę dać mu coś specjalnego, z czego się ucieszy. I tak samo postępujesz w życiu. Nie przytulasz z myślą, że dostaniesz coś w zamian. Nie pocieszasz z myślą, że dostaniesz coś w zamian. Robisz to bezinteresownie. 

Cierpliwość


Dobry związek przerodzi się w końcu w rodzinę (którą de facto nadal mogą być tylko dwie osoby!), a każda rodzina potrzebuje jakichś zasad działania, by nie zepsuła się i nie rozpadła przy pierwszej lepszej awarii. Głównie kobiety powinny liczyć się tu z dużą cierpliwością. Dlaczego? Bo przecież my zrobimy wszystko lepiej, szybciej, dokładniej i w ogóle! Ale tak być nie może. Obowiązkami należy się dzielić, a nauka tego podziału może wymagać dużo cierpliwości. 

Czułość


Czułością powinniśmy otaczać się każdego dnia. Czułość to nie tylko seks! Można ją okazywać poprzez sam dotyk, pocałunek, przytulanie, głaskanie... poprzez bycie obok, spacer za ręce. Ale też poprzez przejmowanie się tą drugą osobą. Gdy uderzę się w głowę, mój V. zawsze z czułością mówi, że muszę uważać na siebie bardziej. 

Dobroć


Nią kierujesz się tworząc DOBRY związek. Starasz się być dobra dla tej drugiej osoby, dbać o nią, pomagać, wspierać i być obok. Gdy się skaleczy podczas krojenia marchewki, nie wyzywasz, że jest kretynem i w ogóle nie umie posługiwać się nożem. Kierujesz się dobrocią, pomagasz opatrzyć ranę. 

Lojalność


Dobry związek opiera się na lojalności. W domu kochamy się, wspieramy i jesteśmy dla siebie dobrzy i tacy sami powinniśmy być, gdy widzą nas inni. Nie może być tak, że w starciu ze swoim rodzicem, jedna strona obgaduje drugą i obraża. Nie może być tak, że przy znajomych pojawiają się uszczypliwe teksty oraz obrażanie. Gdy ktoś atakuje naszą drugą połówkę - słownie chociażby - powinniśmy stawać w jej obronie. 

Miłość


Czym byłby związek bez miłości? Znamy takie przypadki z historii, gdzie wychodzono za mąż i żeniono się ze względu na status, majątek, pochodzenia, ale bez miłości. Mamy szczęście, że teraz możemy sami wybierać na towarzysza swojego życia osoby, które naprawdę kochamy i z którymi nam dobrze. 

Odpowiedzialność


Jesteśmy odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy, jak głosi słynny cytat. I to prawda. Każdy dorosły jest odpowiedzialny za siebie. Nie możemy brać na siebie odpowiedzialności za głupie zachowanie tej drugiej osoby. Ale mam tu na myśli odpowiedzialność, jaką obarczamy siebie, gdy druga strona potrzebuje pomocy - w chorobie, w gorszym dniu, tka po prostu. 

Partnerstwo


Związek oparty na partnerstwie to szczęśliwy związek bez podziałów. Nie ma w nim miejsca na kobiece prace domowe oraz męskie zajęcia. Nie ma w nim podziału na: ja sobie poleżę, a ty zapieprzaj w domu. Partnerstwo to bycie razem na tym samym poziomie, traktowanie siebie na wzajem tak samo oraz równość.

Rozsądek


Czasy romantycznej miłości minęły i bardzo dobrze, bo nie ma dla mnie nic zabawniejszego niż Romeo i Julia. W związku musimy kierować się także rozsądkiem, by nie dać sobą manipulować, by nie dać się wciągnąć w bagno... by mieć możliwość uciec, jeśli związek stanie się toksyczny. Pamiętaj, ta druga osoba nigdy nie jest pozbawiona wad i trzeba zdawać sobie z tego sprawę, a nie idealizować. 

Szczerość


Czymże byłby związek bez szczerości? Nie musisz tej drugiej osobie mówić o wszystkim. Sekrety twoich przyjaciółek mogą nimi pozostać. Ale ważne jest, by nie kłamać. Lepiej powiedzieć: przykro mi, nie mogę ci zdradzić, co powiedziała; niż oszukiwać. I tak samo szczerym trzeba być w każdej sytuacji. Zepsułaś coś należącego do niego? Przyznaj się. Jest ci źle? Powiedz, dlaczego. Coś ci się podoba, nie podoba... zawsze o tym mów. Szczere rozmowy są nieodłącznym elementem każdego związku. 

Uczciwość


Chociażby taka w zwykłym, codziennym życiu, w podziale obowiązków, w czasie wolnym... Nie może być tak, że po pracy ty tyrasz w domu, a druga osoba leży na kanapie, wielce zmęczona. Uczciwość wymaga podziału obowiązków oraz czasu wolnego - tak, by każdy miał na niego czas. 

Wierność


Tego chyba tłumaczyć nikomu nie trzeba. Wierność to podstawa podstaw - chyba, że za obustronną zgodą, jesteście w związku otwartym - bez niej nie ma ani uczciwości, ani szczerości, ani lojalności... A o rozsądku i miłości to już w ogóle można zapomnieć. Kochasz - nie zdradzaj. Zdradzasz - zakończ związek jak najszybciej i nie krzywdź drugiej osoby. 

Wsparcie


Wsparcie w związku jest bardzo ważne. U nas jest ono widoczne praktycznie przez cały czas. Gdy ja wpadam na pomysł, V. wspiera mnie w działaniu i motywuje. I odwrotnie tak samo. Trzeba siebie wspierać wzajemnie, bo to dodaje skrzydeł.

Zaufanie


Zaufanie łączy się z wiernością, uczciwością i szczerością. Jeśli są te trzy, będzie i zaufanie. Ufając drugiej osobie, nie musisz sprawdzać jej telefonu, nie musisz szperać w rzeczach w poszukiwaniu dowodu na nieszczerość. Ufając, wiesz że ta druga osoba nie ma nic do ukrycia. Jesteś szczęśliwa i spokojna. 

Zaangażowanie


Pamiętaj, że nad związkiem nie kończy się pracować po miesiącu, roku, po zaręczynach czy ślubie, po pierwszym czy trzecim dziecku. Nad związkiem trzeba pracować przez całe życie. Zaangażowanie to coś, czego wymaga się od obu stron. Każdy partner/partnerka/żona/mąż powinien być tak samo zaangażowany. I nie zapominaj, że randki są fajne, nawet w domowej kuchni :)A jakie według ciebie są cechy dobrego związku? Napisz w komentarzu!

Trzymaj się ciepło i do zobaczenia!
Możesz też zajrzeć na mojego instagrama:
24 komentarze:

 1. Świetny post. Udanych Walentynek! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy post, ale coraz rzadziej zwraca się uwagę na te emocje. Quo vadis świecie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczerość i otwartość na drugą osobę wtedy nie ma nieporozumień:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerość jest bardzo ważna ❤

  OdpowiedzUsuń
 5. Moim zdaniem wymieniłaś wszystkie cechy, które powinny być ważne w związku,
  jednakże w szczególności powinna się liczyć szczerość i zaufanie.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że każdy związek jest inny, tak jak ludzie go tworzący i każdy opiera się na innych fundamentach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że każdy związek jest inny, ale jednak takie cechy jak szczerość, zaufanie itd. to są fundamenty każdego DOBREGO związku :)

   Usuń
 7. Świetny alfabet ! Czasem warto przypomnieć tym co najważniejsze w zdrowej relacji związkowej :D
  by-tala.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo trafnie to wszystko ujełaś. Piszę to jako osoba, z dłuuuugim stażem małżeńskim i potwierdzam, że nie ma takiego momentu kiedy stwierdzasz - już wszystko ułożone, zaklepane o nic nie muszę się starać. Trzeba ciągle ale inaczej. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajny i przydatny post :P
  „Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 10. Pamiętajmy też o tym, żeby w Walentynki zrobić coś dobrego dla samej siebie! Self-love to też miłość :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz. Wszystkie Twoje słowa motywują mnie do dalszego działania. Jeśli blog Ci się spodobał, koniecznie zaobserwuj i bądź na bieżąco!

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia