POZNAJMY SIĘ!
Hej! Jestem Klaudia i zapraszam cię do mojego miejsca w sieci. Jeśli chcesz ułatwić sobie życie i odzyskać czas dla siebie - dobrze trafiłaś. Nauczę cię, jak sprawić, by żyło ci się łatwiej oraz jak zadbać o siebie (szczególnie gdy nie masz czasu ani pieniędzy). Pokażę ci także, jak oszczędzać pieniądze. Mam nadzieję, że miło spędzisz u mnie czas. Chciałabym być dla ciebie wsparciem. Prywatnie jestem żoną wspaniałego mężczyzny i mamą Małego Człowieka. Lubię się rozwijać i nie potrafię stać w miejscu. Mam minimalistyczną duszę, która ciągle każe mi pozbywać się nadmiaru. Lubię czytać i spędzać czas na świeżym powietrzu.
CO MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ!
Jestem coprywriterką z doświadczeniem w pisaniu tekstów na blogi, strony www, sklepy internetowe. Piszę także teksty we współpracy z markami (Poster Store, Bee.pl). Napisałam dwa ebooki, które możesz zakupić w moim sklepie. Jeśli chcesz się ze mną skontaktować - czekam na twoją wiadomość. Możesz być pewna, że odpiszę na e-mail.

JAK MOGĘ CI POMÓC?

  • 1
    NEWSLETTER
    Przeczytaj list od serca i treści, których nie ma nigdzie indziej.
    Czytaj więcej
  • 2
    INSTAGRAM
    Odwiedź mój sklep i dowiedz się, co mam w ofercie.
    Czytaj więcej
  • 3
    WSPÓŁPRACA
    Napisz do mnie i razem ustalimy warunki współpracy.
    Czytaj więcej

ZACZNIJ CZYTAĆ TUTAJ

Przeczytaj najnowsze wpisy!

Jak oszczędzać wodę? Moje sposoby


Czytałam ostatnio tekst na temat zużycia i wydatków na wodę. Według danych GUS zużycie wody roczne na jedną osobę to około 32 metry sześcienne. Policzyłam nasze zużycie i na osobę na rok wychodzi około 26 metrów sześciennych. To prawie 19% mniej niż średnia krajowa. Wydaje mi się, że to dobry wynik. Dlatego właśnie chcę się z wami podzielić moimi sposobami na oszczędzanie wody.


Wodę zużywam jak każdy, do kąpania, prania, gotowania, zmywania, sprzątania, do podlewania roślin i do picia. Dlaczego jednak jest tak, że udaje mi się zużyć tej wody o wiele mniej niż statystycznemu Polakowi?

Jak oszczędzać wodę? Proste sposoby na oszczędzanie wody

W ogóle po co tę wodę oszczędzać? Jednym z powodów może być katastrofa ekologiczna, do której powoli zmierzamy. Ludzie sami pod sobą dołki kopią. Coraz mniejsza ilość dostępnej dla nas wody pitnej jest ogromnym problemem.

Jeśli jednak to dla was nie ma znaczenia, środowisko jest wam obojętne, to może przekona was to, że zużywając mniej wody, płacicie za nią mniej. Tak po prostu. Nic więcej. Jeśli naprawdę musicie ciąć koszty na każdej płaszczyźnie, oszczędzanie wody też może się do tego przyczynić. Nie jakoś bardzo, ale każdy grosz się liczy, a z takich groszy potrafi się uzbierać duża suma.

Oszczędzanie wody nie jest trudne. Naprawdę. 


Jak oszczędzam wodę? 13 sposobów na oszczędzanie wody

  1. Pranie robię raz/dwa razy w tygodniu. Jest nas dwoje. Zawsze ładuję pralkę do pełna. Jeden raz zrobiłam wyjątek, bo miałam jaskrawozielone rzeczy, które farbują i musiałam to zrobić z podobnymi kolorami. Wtedy udało mi się załadować tylko pół pralki. Kolejny raz pojedyncze farbujące rzeczy prałam ręcznie z minimum wody (w małej misce).
  2. Myję zęby przy zakręconej wodzie. Tak samo buzię. Naprawdę, woda nie musi lać się bez przerwy.
  3. Analogicznie gdy biorę prysznic, też zakręcam wodę. Może się to wydawać śmieszne, ale moczę włosy, zakręcam wodę. Myję włosy, odkręcam, spłukuję, zakręcam itd. Woda nie musi lać się cały czas. 
  4. Romantycznym rozwiązaniem jest też prysznic we dwoje. Wtedy to już w ogóle oszczędność. 
  5. Gdy miałam  jeszcze wannę, nigdy nie lałam pełno wody. Wystarczało mi tyle, by na siedząco zakryć wyprostowane nogi. Naprawdę, więcej wody nie trzeba. Na początku nawet pod prysznicem zużywałam więcej, niż na kąpiel w wannie. 
  6. Zmywanie pozostawiam mojemu V., ale podpatrzyłam jego metodę. Naczyń nie płucze pod bieżącą wodą, a leje sobie do zlewu wodę i zamacza naczynia. Są opłukane, nikomu nic nie jest, żyjemy.
  7. Przy gotowaniu makaronu nigdy nie stosuję się do zaleceń na opakowaniu, bo wymagają one niebotycznych ilości wody. Wiecie co? Zawsze leję mniej i makaron jest dobry. Lubię al dente, ale da się w mniejszej ilości wody ugotować makaron bardzo miękki, a nawet go rozgotować. To samo tyczy się kaszy i ryżu.
  8. Nigdy nie zmywam pod bieżącą wodą. Nie mamy zmywarki, zmywamy ręcznie, ale: opłukuję sobie delikatnie naczynia (tylko z grubsza, żeby były mokre) i to gąbkę moczę w razie potrzeby. Tak, naczynia są porządnie umyte. 
  9. Jeśli jakaś woda mi zostanie (np. z pracy, gdzie piję prosto z butelki) i nie nadaje się ona za bardzo do picia - podlewam nią rośliny. 
  10. Ważne jest, by krany były szczelne. Żadna woda nie kapie. Instalacje są szczelne. 
  11. Gdy wyjeżdżamy - zakręcamy wodę. 
  12. I teraz największy szok. Nie spłukujemy wody w toalecie za każdym razem. Nie spłukujemy każdego listka papieru czy zasmarkanej chusteczki. Dodatkowo, spłuczka ma podział na 3 i 6 litrów. Używamy mniejszej ilości. Nie mówię, że toaleta ma wyglądać jak stare wychodki, ale jeśli tylko wydawało ci się, że chcesz siku, a naprawdę poleciały trzy kropelki - nie musisz tego spłukiwać. Naprawdę...
  13. Nie odkręcam wody na maksa do mycia rąk, zębów, buzi itp. 

Nie musicie stosować każdej z tych metod, ale warto je wprowadzić. A może wy macie jeszcze jakieś metody? Chętnie poczytam!

Komentarze

  1. Ja bym chciała jeszcze zobaczyć statystyki zużycia wody w podziale na przykład na mieszkańców bloków i posiadaczy domków z ogródkami. Bo sama widzę jak wzrasta zużycie wody w sezonie letnim, kiedy trzeba podlewać ogród - pomijam żywopłot czy nawet kwiatki, ale jak już ktoś ma grządki warzywne, to bez podlewania w taki skwar jak w tym roku nic mu nie urośnie. Nawet krzewy owocowe trzeba było podlewać, bo usychały! Więc ta średnia niewiele nam daje, jeśli się wrzuci do jednego worka rodzinę z małymi dziećmi (więcej prania, kąpania itd) i z ogródkiem, oraz rodzinę "dorosłą" w bloku. Co oczywiście nie zmienia faktu, że oszczędzać trzeba się starać wszędzie. My mając ogródek podlewamy często konewką wodą z oczka wodnego, do którego z kolei zbiera się deszczówka odprowadzona z dachu. Jest też pojemnik na deszczówkę z drugiej strony domu. Bardzo ważny jest nawyk zakręcania kranu jak się nie korzysta z wody, to o czym pisałaś - nawet się nie zastanawiamy jak dużo tej wody w takim "jałowym" czasie potrafi nam uciec do kanalizacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wiadomo, że w domu jednorodzinnym z ogródkiem i basenem to zużycie będzie większe. Nie widziałam takich szczegółowych statystyk. Podlewanie deszczówką to świetny pomysł :)

      Usuń
  2. Większość sposobów znam i stosuję. Ciekawy wpis, przyjemnie się czytało :)
    Obserwuję ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Widzę, że większość sposób mamy takich samych :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mamy w ogrodzie studnię w której nigdy nie brakuje wody a mimo to oszczędzam wodę.
    W kuchni mamy kran bezdotykowy a w łazienkach krany jednouchwytowe.
    Woda w naszym kraju jest bardzo droga. Zastanawiałam się w czasie pobytu w Grecji dlaczego tam nie oszczędzają wody. Kiedy przychodzi sobota ale i w czasie tygodnia wszystkie podwórka są myte.
    Woda dosłownie leje się strumieniami. Okazuje się, że Grecy płacą 1/2 tego co w naszym kraju.
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dla mnie jest to nie tylko kwestia płacenia, ale też środowiska ;)

      Usuń
  5. Większość z tych sposobów też stosuję :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Większość stosuję☺

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo przydatne sposoby- ja również wolę szybki prysznic od długiej kąpieli, myję zęby z zakręconym kranem, niby nic, ale zawsze jednak coś...
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Część z Twoich punktów również stosuję. Dodatkowo jeszcze, wodę po myciu warzyw używam do podlewania kwiatów w donicach na tarasie, lub w ogródku :)
    Pozdrawiam ciepło, Agness:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Również większość, z tych sposobów stosuje.
    Bardzo przydatny post, niby kilka trików ,a jednak zsumowane mogą zrobić wiele 😀
    Pozdrawiam
    Lili

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Wszystkie Twoje słowa motywują mnie do dalszego działania. Jeśli blog Ci się spodobał, koniecznie zaobserwuj i bądź na bieżąco!