POZNAJMY SIĘ!
Hej! Jestem Klaudia i zapraszam cię do mojego miejsca w sieci. Jeśli chcesz ułatwić sobie życie i odzyskać czas dla siebie - dobrze trafiłaś. Nauczę cię, jak sprawić, by żyło ci się łatwiej oraz jak zadbać o siebie (szczególnie gdy nie masz czasu ani pieniędzy). Pokażę ci także, jak oszczędzać pieniądze. Mam nadzieję, że miło spędzisz u mnie czas. Chciałabym być dla ciebie wsparciem. Prywatnie jestem żoną wspaniałego mężczyzny i mamą Małego Człowieka. Lubię się rozwijać i nie potrafię stać w miejscu. Mam minimalistyczną duszę, która ciągle każe mi pozbywać się nadmiaru. Lubię czytać i spędzać czas na świeżym powietrzu.
CO MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ!
Jestem coprywriterką z doświadczeniem w pisaniu tekstów na blogi, strony www, sklepy internetowe. Piszę także teksty we współpracy z markami (Poster Store, Bee.pl). Napisałam dwa ebooki, które możesz zakupić w moim sklepie. Jeśli chcesz się ze mną skontaktować - czekam na twoją wiadomość. Możesz być pewna, że odpiszę na e-mail.

JAK MOGĘ CI POMÓC?

 • 1
  NEWSLETTER
  Przeczytaj list od serca i treści, których nie ma nigdzie indziej.
  Czytaj więcej
 • 2
  INSTAGRAM
  Odwiedź mój sklep i dowiedz się, co mam w ofercie.
  Czytaj więcej
 • 3
  WSPÓŁPRACA
  Napisz do mnie i razem ustalimy warunki współpracy.
  Czytaj więcej

ZACZNIJ CZYTAĆ TUTAJ

Przeczytaj najnowsze wpisy!

Przeczytaj to, a już nigdy nie użyjesz chemii do czyszczenia piekarnika!

Jak skutecznie wyczyścić piekarnik bez chemii?

Zawaliliśmy na całego. Nie czyściliśmy piekarnika co najmniej 3 lata! Nie zdarza nam się raczej, by coś kapało i się przypalało, ale szyba z przodu była już tak brudna... Niestety, żaden środek nie dawał rady, nawet taki przeznaczony do piekarnika. I dobrze, że tak się stało, bo znaleźliśmy ekologiczny, bardzo tani i skuteczny sposób na wyczyszczenie mocno zaschniętego brudu. Uwierz mi, że było co szorować. Jesteś ciekawa, jaki to sposób na wyczyszczenie piekarnika?

Czyszczenie piekarnika - które lepsze?

Podczas przygotowania planu na ten wpis trafiłam na różne wyszukania w internecie. Sprawdziłam, jak ludzie czyszczą piekarniki i natrafiłam na czyszczenie piekarnika chemią różnego rodzaju. Rozumiem to, dlatego chcę porównać dwa sposoby na wyczyszczenie piekarnika. 

Czyszczenie piekarnika chemią

Takie pytania są najczęściej zadawane w Google:
 • jak wyczyścić piekarnik CIFem?
 • jak wyczyścić piekarnik tabletkami do zmywarki?
I o ile jeszcze byłabym w stanie zrozumieć specjalny środek przeznaczony do czyszczenia piekarnika, tak nie mogę pojąć, dlaczego ktokolwiek chciałby czyścić piekarnik CIFem. Już nawet sam producent przyznaje się do tego, że CIF został sklasyfikowany jako niebezpieczny (rozporządzenie (WE) 1272/2008). W piekarniku nie mamy szansy dokładnie go wypłukać, dlatego opary z substancji chemicznych z których składa się CIF będą unosić się podczas pieczenia i wnikać w żywność. Chyba nie chcesz truć się toksycznymi substancjami? 

Tabletki do zmywarki mogą mocno popatrzyć skórę, a w przypadku połknięcia dają skutki nawet śmiertelne. Niektóre z nich zawierają także substancje działające podrażniająco na układ oddechowy. Bałabym się ich używać do czyszczenia piekarnika.

Czy warto korzystać z chemii do czyszczenia piekarnika?

Dobrze, ale przecież to nie są substancje przeznaczone do czyszczenia piekarnika. Wiem to. Jak więc wypada chemia przeznaczona do tego konkretnego celu?

Pierwszy lepszy środek do czyszczenia piekarnika jest żrący i nie należy korzystać z niego bez rękawiczek. Akurat środek CIF do piekarnika również został sklasyfikowany jako niebezpieczny* (według tego samego rozporządzenia). A inne marki? Karta charakterystyki innego środka (tu marka Hillmann) wygląda tak:
H226 Łatwopalna ciecz i opary.
H290 Może powodować korozję metali.
H301 Działa toksycznie po połknięciu.
H302 Działa szkodliwie po połknięciu.
H311 Działa toksycznie w kontakcie ze skórą.
H312 Działa szkodliwie w kontakcie ze skórą.
H314 Powoduje poważne oparzenia skóry oraz uszkodzenia oczu.
H315 Działa drażniąco na skórę.
H317 Może powodować reakcję alergiczną skóry.
H318 Powoduje poważne uszkodzenie oczu.
H319 Działa drażniąco na oczy.
H331 Działa toksycznie w następstwie wdychania.
H332 Działa szkodliwie w następstwie wdychania.
H335 Może powodować podrażnienie dróg oddechowych.
H336 Może wywoływać uczucie senności lub zawroty głowy.
H400 Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne.
H410 Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki.
H412 Działa szkodliwie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki.**
Nie wiem jak Ty, ale ja bym wolała nie mieć kontaktu z takimi substancjami. Ale w takim razie jak skutecznie wyczyścić naprawdę brudny piekarnik?

Czyszczenie piekarnika bez chemii

Wolę szukać sposobów bez chemii, która mogłaby działać toksycznie na mój organizm czy organizm dziecka. Nie wyobrażam sobie upiec dla nas obiadu czy ciasta w piekarniku, który czyściłam toksyczną chemią!

Są oczywiście domowe sposoby na czyszczenie piekarnika, dzięki którym możemy to zrobić bez zbędnej chemii. Naturalne metody są o wiele zdrowsze i po prostu bezpieczne. 

Jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik?

Jak skutecznie wyczyścić bardzo brudny piekarnik?

Jak już wspomniałam, nasz piekarnik nie był czyszczony od 3, a może i niemal 4 lat. Korzystamy z niego co najmniej raz w tygodniu. Dlatego nic dziwnego, że był już brudny. Teraz znów lśni czystością. Jaki sposób czyszczenia piekarnika wykorzystałam? 

Czyszczenie piekarnika - naturalne sposoby na usunięcie przypalonego tłuszczu

Jest jeden najskuteczniejszy i naturalny sposób na wyczyszczenie piekarnika: pasta z sody oczyszczonej

Pokrótce soda oczyszczona ma odczyn zasadowy, dzięki czemu usuwa zabrudzenia organiczne, takie jak właśnie tłuszcz w piekarniku. Nie warto łączyć jej z octem, ponieważ podczas reakcji wytrąca się octan sodu, dwutlenek węgla oraz woda, przez co działanie nie jest tak skuteczne***.

O ile wiesz, że dwutlenek węgla i woda nie są szkodliwe, tak podam Ci informację o octanie sodu. Otóż substancja ta jest uznana za bezpieczną. Według FDA (Food and Drug Administration, czyli amerykańskiego odpowiednika Agencji żywności i leków) ma ona status GRAS (generally recognized as safe) co oznacza, że jest bezpieczna w kontakcie z organizmem ludzkim.

Jak wyczyścić piekarnik sodą? Przepis na pastę z sody oczyszczonej

Do słoika wsyp 100 g sody oczyszczonej. Następie łyżka po łyżce dolewaj wodę (może być zimna). Za każdym razem mieszaj. Gdy uzyskasz konsystencję pasty, którą można rozsmarować - jest ona gotowa. 

Czyszczenie piekarnika z przypalonego tłuszczu jest bardzo łatwe:
 1. Natrzyj go pastą sodową i zostaw na kilka minut. 
 2. Następnie zmocz gąbkę (może być taka do zmywania, którą właśnie miałaś wyrzucić) i mocno odciśnij. 
 3. Kolejny krok to dokładne szorowanie piekarnika. 
 4. Na koniec musisz tylko dokładnie go wytrzeć (ja zrobiłam to ręcznikiem technicznym, a później spryskałam octem i przetarłam jeszcze ręcznikiem papierowym).
Wiem, że bywa to czasochłonne (dokładne wyczyszczenie szyby w piekarniku zajęło mi 15 minut), ale przynajmniej podczas sprzątania nie będziesz wdychać toksycznych substancji, które później mogłyby przeniknąć do pieczonego jedzenia. Wybieram zdrowie, a ty?

Zastanawiając się, jak usunąć zapieczony tłuszcz, pamiętaj o tym, że to zasady usuwają tego rodzaju brud. Dlatego czyszczenie piekarnika octem nie będzie tak skuteczne. Również czyszczenie piekarnika octem i sodą będzie mijało się z celem. Możesz najpierw wyszorować go pastą sodową, a później ewentualnie przeczyścić jeszcze octem, jak jak zrobiłam to ja.

Czyszczenie piekarnika sodą - przed i po.

Gdy kolejny raz będziesz się zastanawiała, co do czyszczenia piekarnika wybrać, pamiętaj o skutecznym i przede wszystkim bezpiecznym sposobie jakim jest pasta z sody oczyszczonej. Nie truj siebie i swoich bliskich niebezpiecznymi substancjami. 

Znałaś ten sposób? Daj znać w komentarzu!

Trzymaj się ciepło i do zobaczenia!

PS. Zajrzyj na mój Instagram. Tam pokazuję więcej fajnych rzeczy!


PS2. Pamiętaj, że zawsze możesz zapisać się do mojego newslettera. Poruszam tam tematy planowania, organizacji oraz dobrego życia i polecam różne fajne rzeczy związane z życiem po swojemu > To coś dla mnie! Zapisuję się

Źródła:

Komentarze

 1. Efekt świetny. Ja kiedyś kupiłam jakąś wychwalaną piankę do czyszczenia piekarnika i kuchenki W5 z Lidla. Mega chemiczna, a jakoś sobie nie poradziła... Chętnie wypróbuje czyszczenie sodą:)
  Przy mniejszych zabrudzeniach czy po prostu tłuszczu fajnie sprawdza się Frosh grejpfrutowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też miałam właśnie jakiś preparat specjalnie do piekarnika i nic nie zrobił. Kompletnie nic. Tylko śmierdziało chemią przez bardzo długi czas. Soda jest o wiele skuteczniejsza!
   Zerknę sobie na ten Frosh. :)

   Usuń
 2. Ja swój piekarnik myje regularnie, często po każdym użyciu go przecieram i dzięki temu jest czysty i nie wymaga stosowania chemicznych produktów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też dobra metoda. Ale na pewno są osoby, które zaniedbały tę kwestię tak, jak my. Im się ta metoda przyda. A my już też będziemy czyścić na bieżąco :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Wszystkie Twoje słowa motywują mnie do dalszego działania. Jeśli blog Ci się spodobał, koniecznie zaobserwuj i bądź na bieżąco!