POZNAJMY SIĘ!
Hej! Jestem Klaudia i zapraszam cię do mojego miejsca w sieci. Jeśli chcesz ułatwić sobie życie i odzyskać czas dla siebie - dobrze trafiłaś. Nauczę cię, jak sprawić, by żyło ci się łatwiej oraz jak zadbać o siebie (szczególnie gdy nie masz czasu ani pieniędzy). Pokażę ci także, jak oszczędzać pieniądze. Mam nadzieję, że miło spędzisz u mnie czas. Chciałabym być dla ciebie wsparciem. Prywatnie jestem żoną wspaniałego mężczyzny i mamą Małego Człowieka. Lubię się rozwijać i nie potrafię stać w miejscu. Mam minimalistyczną duszę, która ciągle każe mi pozbywać się nadmiaru. Lubię czytać i spędzać czas na świeżym powietrzu.
CO MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ!
Jestem coprywriterką z doświadczeniem w pisaniu tekstów na blogi, strony www, sklepy internetowe. Piszę także teksty we współpracy z markami (Poster Store, Bee.pl). Napisałam dwa ebooki, które możesz zakupić w moim sklepie. Jeśli chcesz się ze mną skontaktować - czekam na twoją wiadomość. Możesz być pewna, że odpiszę na e-mail.

JAK MOGĘ CI POMÓC?

 • 1
  NEWSLETTER
  Przeczytaj list od serca i treści, których nie ma nigdzie indziej.
  Czytaj więcej
 • 2
  INSTAGRAM
  Odwiedź mój sklep i dowiedz się, co mam w ofercie.
  Czytaj więcej
 • 3
  WSPÓŁPRACA
  Napisz do mnie i razem ustalimy warunki współpracy.
  Czytaj więcej

ZACZNIJ CZYTAĆ TUTAJ

Przeczytaj najnowsze wpisy!

To potrwa chwilę, a i tak odkładasz w nieskończoność? Możesz inaczej! | prokrastynacja

odkładanie na później - prokrastynacja

Czasem dostaję wiadomości i komentarze, że jestem świetnie zorganizowana i zdyscyplinowana. No cóż, nie zawsze tak jest. Są zadania, które odhaczam od razu. Ale są też takie, które odwlekam w nieskończoność. Potem żałuję, że tak długo zwlekałam. Odkładanie na później jest bardzo męczące. Dlaczego tak się dzieje? Jak z tym walczę? Opowiem Ci o wszystkim.

Zacznijmy jednak od początku.

Odkładanie na później - prokrastynacja

Co to jest prokrastynacja? Definicja mówi o tym, że jest to dobrowolne odkładanie planowanego i zamierzonego działania przy jednoczesnym wykonywaniu mniej istotnych lub zupełnie nieważnych zadań. Niesie to za sobą negatywne konsekwencje oraz potencjalnie gorszą realizację odwlekanego zadania. [1]

Z polskiego na nasze oznacza to, że odkładamy ważne do wykonania zadanie w nieskończoność. W to miejsce robimy coś innego, choć znamy konsekwencje grożące nam za odwlekanie tamtego zadania.

Prokrastynacja - dlaczego odkładamy na później?

Odkładanie na później może mieć różne podłoża. Powody są irracjonalne i nie znajdują uzasadnienia w logicznych argumentach. Nie wynika ona ze zmęczenia, senności ani nawet zwykłego, krótkotrwałego lenistwa. [2]

Prokrastynatorzy często robią bardzo dużo. Wszędzie ich pełno i ciągle mają jakieś zajęcie. Przez to może się wydawać, że są bardzo zorganizowani i ogarnięci. A wcale tak nie jest. 

I ja także odkładam. Nie wszystko! Zadania związane z pracą staram się robić jak najszybciej. Są jednak pewne czynności, które odkładam tak długo, jak się da. Choć doskonale wiem, że nic dobrego to nie przyniesie. Głównie zdenerwowanie i zmęczenie. I o tym ostatnim chcę Ci dziś opowiedzieć więcej.

Odkładanie na później - dlaczego tak męczy?

Doszłam do tych wniosków, gdy odhaczałam ostatnie zadania z listy wiecznie odkładanych na później. Tak, miałam taką listę, bo się wkurzyłam. Głównie na siebie, bo ciągle odkładałam zadania, których zrobienie nie zajęło mi wcale tak dużo czasu. 

Odkładanie na później męczy. Dlaczego tak jest? Przecież w sumie nic większego nie robimy, a zadanie czeka na liście do zrobienia. Nie powinno męczyć...

Mózg jest jak komputer. Naukowcy sugerują, że pojemność mózgu człowieka może pomieścić od 10 terabajtów danych, aż do 2500 terabajtów. Te liczby mogą Ci wiele nie mówić. Weźmy pod lupę 10 terabajtów, czyli najniższą szacowaną pojemność mózgu. W przypadku komputera pozwala ona na zapisanie:
 • seriali na 20 lat oglądania bez ani minuty przerwy, [3]
 • 2,5 miliona zdjęć zrobionych aparatem 12 Mpix,
 • 65 milionów stron PDF. [4]
Dużo, prawda?

Jednak pomyślmy sobie o wszystkim, o czym musimy pamiętać każdego dnia. Praca, nauka, dom, dzieci, przepisy kulinarne, rozmieszczenie przedmiotów w szafach, trasy przejazdu w różne miejsca, rozkład alejek w sklepie, przeczytane książki, obejrzane filmy i serialne, zadania domowe dzieci, codzienne listy rzeczy do zrobienia... dużo tego, prawda? A przecież to jeszcze nie wszystko!

Gdy dokładamy do tej listy zadania, które w kółko odwlekamy, również zajmujemy cenną pamięć mózgu. Jest ona ogromna, ale nie jest nieskończona. 

Powiedz szczerze, czy jak coś odkładasz na później, to wcale o tym nie myślisz? A może jednak ciągle masz w głowie to, że dane zadanie czeka? Przepisujesz je z listy na listę. Myślisz o nim milion razy dziennie z wyrzutami sumienia. 

I to właśnie sprawia, że okładanie na później tak męczy. 

Bo to wcale nie jest tak, że to zadanie sobie zapiszesz i tyle. Ono nie czeka na Ciebie w próżni. Poświęcasz mu mnóstwo myśli każdego dnia. Masz wyrzuty sumienia. 

No dobrze... ale jak z tym wygrać?

prokrastynacja jak z nią walczyć

Prokrastynacja - jak z nią walczyć?

Chciałabym teraz przedstawić Ci magiczną miksturę, po wypiciu której już nigdy nie będziesz odkładać na później. Nie znam jej jednak. I nadal zdarza mi się odwlekać wykonywanie pewnych zadań.

Jakie zadania najczęściej odkładam na później? Wszystkie, które wymagają kontaktu telefonicznego lub wyjścia z domu. Choć wiem, że ich wykonanie zajmie kilka chwil, odkładam je aż do ostatniej chwili.

Mam kilka sposobów na robienie zadań, które chętnie odkładałabym na później w nieskończoność.

Wolny RAM w głowie

Gdy ostatnio odhaczyłam ostatnie takie zadanie z listy, poczułam się wolna. W końcu nie musiałam myśleć o tym, że coś odkładam. Dzięki temu byłam spokojniejsza. To pozwoliło mi na uświadomienie sobie, że jeśli zrobię dane zadanie od razu, będę miała wolny RAM w głowie na coś innego. Lepiej pamiętać fantastyczną książkę niż odwlekane zadanie, prawda? I właśnie to, że jestem świadoma korzyści płynących z wykonania takich zadań od razu sprawia, że ich nie odkładam. 

Lista zadań odwlekanych

Jeśli uzbierało mi się więcej takich zdań, robię sobie specjalną listę. Śmiało mogłabym ją nazwać listą wstydu, ale zostanę przy liście zadań odwlekanych. Dzięki temu od razu widzę skalę problemu i mogę przystąpić do działania.

Tydzień odhaczania zadań

Ogłaszam sobie tydzień odhaczania zadań, które do tej pory odkładałam i zabieram się do pracy. Nie robię tego jednego dnia, bo to dla mnie zbyt dużo. Często zajmuje to jednak o wiele mniej czasu niż tydzień. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Robię na bieżąco

Choć to bardzo trudne, staram się chociaż część zadań robić na bieżąco. Od razu, gdy tylko muszę je zrobić. Wracam do domu ze skierowaniem do lekarza? Dzwonię się zarejestrować. Coś się zepsuło? Naprawiam. 

Oddelegowuję zadania

Uwaga! To trudne dla kobiet, ale... oddelegowuję zadania, które mogę. Mąż może zapisać dziecko do lekarza. Nie zawsze muszę to robić ja. 


Walka z prokrastynacją jest bardzo trudna. Warto jednak podjąć działanie i zacząć odhaczać zadania, które ciągle owlekasz. Pozwoli Ci to na zaoszczędzenie RAM-u w głowie na inne rzeczy, te przyjemniejsze. Dzięki temu nie będziesz tak zmęczona ciągłym odkładaniem na później.

Znasz to? Jakie zadania i dlaczego najchętniej odkładasz?