POZNAJMY SIĘ!
Mam na imię Klaudia i jestem mamą, żoną, przedsiębiorczynią… a przede wszystkim sobą! Znam swoje wartości, wiem, w jakim kierunku zmierzam i jestem ważna dla samej siebie. Dlatego dbam o siebie na co dzień, a nie tylko od święta. Chcę Ci pokazać, jak możesz to zrobić! Ale tak bez spiny. To miłe miejsce. Pokazuję Ci mój punkt widzenia oraz dostępne opcje, a działanie należy do Ciebie (o ile tego właśnie chcesz!). Oprócz tego znajdziesz tu różne sposoby ułatwiania sobie życia, recencje książek, seriali i podcastów oraz treści o endometriozie i minimalizmie. Zrób sobie coś pysznego do picia i zapraszam do czytania!
CO MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ!
Chcesz bym pisała dla Ciebie? Nie ma problemu! Jestem copywriterką z doświadczeniem. Specjalizuję się w artykułach blogowych na temat dbania o siebie, rozwoju osobistego oraz macierzyństwa. Piszę także na inne tematy. Chętnie przygotuję treści do sklepu internetowego, na Landing Page oraz do newslettera. Piszę także teksty we współpracy z markami (Poster Store, Bee.pl). Chcesz ze mną współpracować? Napisz do mnie na blog@kocipunktwidzenia!

JAK MOGĘ CI POMÓC?

 • 1
  NEWSLETTER
  Zapisz się, by otrzymywać dwutygodnik, w którym pokazuję, jak odzyskać czas dla siebie i żyć w zgodzie ze sobą.
  Czytaj więcej
 • 2
  WSPÓŁPRACA
  Chcesz, bym napisała o Twojej firmie lub produkcie na blogu? Kliknij tu, by poznać szczegóły!
  Czytaj więcej
 • 3
  COPYWRITING
  Chcesz, bym pisała dla Ciebie? Kliknij tu i poznaj szczegóły!
  Czytaj więcej

ZACZNIJ CZYTAĆ TUTAJ

Przeczytaj najnowsze wpisy!

Czy Złoty Pociąg istnieje? Zwiedzanie Zamku Książ | Karkonosze dzień 5.

Stary Książ - gdzie go znaleźć?

To już ostatnia część naszej wyprawy w Karkonosze, choć dziś nie będziemy już chodzić po górach. Oddalimy się troszkę od Karkonoszy i zmierzymy do innego miasta, w którym zobaczymy siedzibę Hochbergów, czyli monumentalny Zamek Książ. Budowla, która ukazuje różne style architektoniczne jest przeogromna. A do zwiedzania mamy nie tylko sam zamek, ale też podziemia, Palmiarnię oraz Stary Książ. A być może i Mauzoleum Hochbergów, ale o tym przekonasz się w dalszej części wpisu. Mam nadzieję, że jestem gotowa na naszą ostatnią wyprawę, a potem - spokojny powrót do domu. 


Jak dojechać do Zamku Książ?

Wczesnym rankiem wstajemy z łóżka i zaczynamy się pakować. W międzyczasie jemy śniadanie i przygotowujemy sobie obiad na drogę, bo do domu dojedziemy późnym wieczorem. W końcu wrzucamy wszystko do auta i wyruszamy. Towarzyszy nam ulewa, która - mam nadzieję - nie utrudni znacznie jazdy. Będziemy jechać troszkę wolniej, niż zamierzaliśmy. 

Kierujemy się w stronę Wałbrzycha, a potem do Zamku Książ. Wszystko z nawigacją. Wybieramy parking przy stadninie, a nie przy samym zamku. Podejrzewam, że bliżej zamku będzie tłum. Na naszym parkingu uiszczamy opłatę (jak dobrze pamięta 10 zł za cały dzień, albo 15... jakoś tak) i parkujemy. Przebieramy buty na trekkingowe, bo nadal mży i pogoda nas w ogóle nie rozpieszcza. Plecaki na plecy i w drogę. 

Musimy przejść przez park i już znajdujemy się niedaleko zamku. Kolejka jest przeogromna. Każdy czeka za biletem. Na co ja, w swej wspaniałomyślności, omijam całą kolejkę i przechodzę do kasy. Pytam pani, czy z biletem kupionym online też musimy tu czekać. Okazuje się, że nie, więc pozwalamy ludziom stać przez długie minuty, a sami kierujemy się do wejścia. 

Zamek Książ cennik

Zamek Książ godziny otwarcia


Wstęp do Zamku Książ - cennik, godziny otwarcia

Już od początku urzeka nas swoim ogromem, ale idziemy śmiało dalej, aż do samego wejścia do zamku. Tak pani skanuje bilety (które mam tylko w telefonie). Dostajemy audioprzewodnika i możemy wyruszać. Jednak poczekaj chwilę!

Bilety kupiłam wcześniej, online. Przeczuwałam, że będzie duży ruch, a tak udało nam się ominąć kolejkę. Wybraliśmy pakiet ze zwiedzaniem podziemi, więc mieliśmy ustaloną godzinę wejścia właśnie tam. Zamek mogliśmy zwiedzać w dowolnych godzinach, oczywiście w godzinach otwarcia zamku.

Zamek Książ godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku zamek otwarty jest od 9:00 do 16:00. 
W soboty i niedziele od 9:00 do 17:00. 

Byliśmy w czwartek, więc czas mieliśmy do 16. Dlatego zdecydowaliśmy się najpierw na zwiedzanie zamku, a potem podziemi o 14:00. Pani zapewniła nas, że zdążymy. 

Zamek Książ cennik

Zamek Książ cennik
https://www.ksiaz.walbrzych.pl/

Wybraliśmy opcję zwiedzania Zamku Książ, Palmiarni oraz podziemi, czyli obowiązywała nas cena 59 zł od osoby. Wydawało się, że to dużo, ale na to, co tam zobaczyliśmy, co przeżyliśmy, czego dowiedzieliśmy się i na te wszystkie pozytywne wrażenia, to nie jest wysoka cena. 

My, Polacy, mamy to do siebie, że sami chcemy zarabiać jak najwięcej, ale wszystko mieć jak najtaniej. A ja się już nauczyłam, że za jakość się płaci. A za doznania, w które zwiedzanie zamku świetnie się wpisuje, śmiało mogę tyle zapłacić. To nie jest dużo. Nauczmy się tego, że czasem warto wydać więcej i że ci ludzie, którzy tam pracują, też muszą zarobić na życie. A do tego dochodzą renowacje zamku i inne tym podobne działania. 

Zamek książ jak dojechać


Zwiedzanie Zamku Książ

Do dyspozycji mamy zaledwie część zamku, ale i to jest wystarczające. Przechodzimy przez przepiękne komnaty, podziwiamy drzewo genealogiczne właścicieli, oglądamy cudowne zdjęcia zrobione przez... kucharza. Poznajemy historię zamku i ciekawostki z nim związane. Jedną z nich jest ta na temat ruin Starego Książa. Można by pomyśleć, że to ruina pierwotnego zamku, ale nic bardziej mylnego!

Stary Książ to ruina wybudowana na potrzeby właścicielki zamku, bo romantyczne było mieć z okna widok na ruiny. Więc wybudowane zostały ruiny. Co ciekawe, wyglądają one jak autentyczne. Przy okazji zwiedzania Zamku Książ, warto je także zobaczyć. A skoro już o nich wspomniałam, to także możesz poniżej obejrzeć zdjęcia, bo i tam się udaliśmy. 

Historia o ruinach to tylko jedna z wielu ciekawostek o tym miejscu.

Audioprzewodnik - warto?

Wracając do samego Zamku. Wybraliśmy zwiedzanie z audioprzewodnikiem. To według mnie najlepsza metoda. Mamy czas na przyjrzenie się wszystkim pomieszczeniom, zabytkom, przedmiotom... bo przewodnik działa na lokalizację. Nim nie znajdziesz się w następnym pomieszczeniu, on będzie czekał i nie poznasz dalszej historii. Dlatego miałam czas na robienie zdjęć i podziwianie. 

Dodatkowo zwykły przewodnik opowiada o historii, a przy audioprzewodniku słyszymy wydarzenia z tamtych czasów - to jest: zmieniające się głosy bohaterów, odgłosy wojny w tle. Po prostu jakbyśmy w tej historii uczestniczyli. Dlatego według mnie audioprzewodnik wygrywa. 

Zamek Książ wstęp

Zamek Książ zwiedzanie z przewodnikiem

Zamek Książ audioprzewodnik

Zamek Książ podziemia złoty pociąg


Zamek Książ - podziemia i Złoty Pociąg

Po zwiedzeniu Zamku, co zajęło jakieś 1,5 godziny wychodzimy na tarasy. Niestety, zaczyna padać deszcz, więc zbytnio się nie nacieszymy widokami. Wyciągamy parasol i udajemy się do miejsca zbiórki na zwiedzanie ruin. Czekamy w deszczu na naszą godzinę, a potem udajemy się do podziemi. 

Schodzimy schodami w dół, to tuneli budowanych przez więźniów obozu Gross-Rosen. Historia jest zatrważająca i straszna. Więźniowie pracowali po 12, a potem po 8 godzin przy tworzeniu podziemnych tuneli, które nigdy nie zostały dokończone. W pośpiechu opuszczali to miejsce i szli na południe w tak zwanym Marszu Śmierci, podczas którego wielu więźniów zginęło. 

Przypuszcza się, że odkryte tunele to zaledwie część istniejących tuneli, które są jeszcze niepoznane. A sama budowla miała być o wiele większa. 

Związana jest z tym także historia Złotego Pociągu, którym to Niemcy mieli wywozić złoto z Wałbrzycha. Pociągu nie znaleziono, ale wspomnienie o nim to świetna reklama dla Zamku Książ i samego miasta Wałbrzych. 

Wychodzimy z podziemi, które zwiedzaliśmy z przewodniczką. Na dworze świeci słońce, a o deszczu już nikt nie pamięta. Idziemy na ławkę koło zamku i jemy obiad, nim ruszymy w dalszą drogę. 

Zamek Książ tarasy


Stary Książ - romantyczne ruiny

Wspomniałam już o ruinach. Idziemy więc do nich. Nie jest to prosta droga, bo najpierw schodzimy w dół, a potem znów wchodzimy w górę. Do tego moje poświęcenie i chodzenie po mostach, których się panicznie boję. Ale warto, bo widok jest nieziemski. Sama zobacz!

Stary Książ ruiny zamku


Palmiarnia - Zamek Książ

Z ruin idziemy do Palmiarni. Mamy do niej kawałek, ale jest w cenie biletu, a nie zamierzamy osobno przyjeżdżać tylko do niej. Po za tym sprawdzam godzinę oraz godziny otwarcia Palmiarni. Zdążymy. Idziemy więc żwawym krokiem. 

Dochodzimy na miejsce i wchodzimy do budynku. Skanowanie biletu z Książa i możemy wchodzić. Na wejściu czeka na nas malutka fontanna. W środku jest gorąco i troszkę duszno. Zwiedzanie oczywiście w maseczce, co niczego nie ułatwia. 

W Palmiarni możemy zobaczyć nie tylko rośliny (cytrusy, sukulenty, bonsai i wiele, wiele innych), ale też zwierzęta. I jako osoba, która zwierzęta kocha, byłam zasmucona. Wiem, że ludzie ze zwierząt uczynili sobie rozrywkę, ale było mi ich po prostu szkoda. 

Żółwie na malutkim wybiegu. Ja wiem, że one lubią po sobie łazić, ale myślę, że większa przestrzeń by im nie zaszkodziła. Tak samo jak pawie. Trzy duże pawie i jedna, niezbyt duża klatka. I wybieg dla nich, taki na zewnątrz, ale to za mało. A na koniec lemury. Trzy zwierzaki na letnim wybiegu. Tylko... gdzie roślinność? Przykry widok. Naprawdę... i to wszystko ku uciesze najpierw właścicieli Zamku, a potem nas, turystów. Tak dla ścisłości, zoo także mnie smuci i inne tego typu rozrywki. 

Jednak tak czy tak warto zobaczyć Palmiarnię, bo rośliny w niej są zachwycające. Był to zimowy ogród Hochbergów, który dostarczał owoce podczas zimniejszych miesięcy. 

Na koniec, gdy już zwiedziliśmy Palmiarnię, trafiliśmy na Mauzoleum Hochbergów, ale niestety - było już zamknięte. Nie udało nam się go zobaczyć. 

Wracamy więc na parking, a stamtąd - do domu!

Zamek Książ Palmiarnia żółwie

Zamek Książ Palmiarnia godziny otwarcia

Zamek Książ Palmiarnia pawie

Zamek Książ Palmiarnia wstęp

Zamek Książ Palmiarnia lemury


Zamek Książ - zwiedzanie, okolice

Tego dnia nasza trasa wyglądała tak: 

Zamek Książ - co warto zobaczyć w okolicy


Niestety, nie mam trasy z Endomondo, bo potrzebowałam telefon do nawigacji na powrót do domu. Ale myślę, że wszystko jest na niej widoczne. Nie jest to droga 1:1, bo niektórych rzeczy nie dało się ustawić na Google Maps, ale mniej więcej tak to wyglądało. 

Tego dnia przeszliśmy około 10 km, bo na samym Zamku Książ też sporo chodziliśmy. To tak na zakończenie wyjazdu. 

Kolejny wpis z tej serii będzie podsumowaniem zarówno trasy, jak i kosztów wyjazdu oraz tak ogólnie - wrażeń. Mam nadzieję, że będzie dla ciebie przydatny, a cała nasza podróż ci się podobała. Daj koniecznie znać, bo jeśli ci się podobało, chętnie będę jeździć i zwiedzać, by o tym pisać!

Trzymaj się ciepło i do zobaczenia!


Koniecznie przeczytaj pozostałe wpisy z tej podróży!

Wyświetl ten post na Instagramie.

To moje ulubione zdjęcie z wyjazdu. Jutro na blogu pojawi się wpis o kolejnych atrakcjach z okolic Karpacza. Czekacie na relację? A teraz biorę się za pisanie newslettera. Już dawno nie wysyłałam, ale troszkę się pogmatwalo w moim życiu. Na szczęście już jest w porządku :) A tobie jak mija sobota? Jakie plany? #kwiaty #kwiatywgórach #niebieskiekwiatki #blueflowers #flowers #mountainflowers #makrophotography #macrophotography #makrofotografia #karpacz #karkonoszenationalpark #karkonoszemountains #karkonosze #goryponadwszystko #polskanaurlop #polskaodmorzaazpotatry #urlopwkraju #newsletter #pozytywnyblog #pozytywnynewsletter #relacjazpodróży #wpodróży #travelling #travellingthroughtheworld #zdjęciezpodróży #traveller

Post udostępniony przez Klaudia Jaroszewska (@kocipunktwidzenia)


Komentarze

 1. Zachwycam się zdjęciami <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia, ciekawa wycieczka ;). Jeszcze nie byłam w tym zamku, ale szalenie lubię takie miejsca, więc może kiedyś go odwiedzę...

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią zwiedzę ten zamek, jest co oglądać, ale żółwie faktycznie mają ciasno.

  OdpowiedzUsuń
 4. byłąm tamkiedys :D Piękne miejsce :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja strasznie lubię chodzić po takich zamkach bo uwielbiam ich klimat sama mam nawet cel by zwiedzić wszystkie zamki w naszym kraju :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo! To tak jak ja. Uwielbiam i chciałabym zobaczyć wszystkie. Już nawet pytałąm mojego partnera, czy na Ukrainie też mają jakieś do zwiedzania ;)

   Usuń
 6. Dzięki za wycieczkę ;) A co do zwierząt no to szkoda właśnie, że mają mało miejsca. Ja zaczęłam zwracac na to większą uwagę, kiedy zaczęłam zastanawiać się nad kupnem świnki morskiej i przeczytałam, że muszą mieć większą klatkę niż te jakie oferują w sklepach zoologicznych

  OdpowiedzUsuń
 7. This is such a beautiful place to visit! I love all the pictures!! Have a great day!
  Rampdiary
  Beautyandfashionfreaks

  OdpowiedzUsuń
 8. Byliśmy i super zamek, ale samo oprowadzanie i klimat bardziej podobał mi się w Zamku Czocha :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zamek Książ to bardzo ciekawe, a zarazem intrygujące miejsce. Lubię tam wracać!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja tam nie byłam, ale moi rodzice tak i chwalili sobie tę wycieczkę. Ja byłam na innych zamkach i jakoś kolejne mnie nie ciekawią. Dla mnie wszystkie są bardzo podobne i w pewnym momencie zaczynają mnie nudzić. Już bardziej podoba mi się okolica obok zamków :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy lubi co innego :) ale fakt, okolice zamków też bywają piękne ;)

   Usuń
 11. Odwiedzam Książ praktycznie raz na dwa lata, bo bardzo lubię to miejsce :) W tym roku zdecydowaliśmy się na zwiedzanie z audioprzewodnikiem i niestety jak dla mnie to porażka... "Żywy" przewodnik podaje więcej informacji, ciekawostek, sporo wnosi też interakcja uczestnikami zwiedzania, którzy mogą zadawać pytania, dociekać pewnych rzeczy, a w przypadku maszyny nie ma kogo dopytać o pewne kwestie... Już nie wspomnę o tym, że co najmniej dwóch lokalizacji mój sprzęt nie chciał wyłapać i nie miałam jak poznać części informacji. Przeraziły mnie również mocno zaniedbane tarasy... Muszę przyznać, że pierwszy raz byłam zawiedziona wizytą w tym miejscu. Na plus oczywiście zaliczam możliwość zakupu biletu online, bo w sezonie kolejki do kas zawsze są tam gigantyczne :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzisz, mamy zupełnie inne odczucia. U mnie z lokalizatorem nie było problemu. Ale każdy z nas lubi coś innego i widocznie tobie bardziej odpowiada zwiedzanie z normalnym przewodnikiem ;)

   o tak, kolejka była ogromna!

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Wszystkie Twoje słowa motywują mnie do dalszego działania. Jeśli blog Ci się spodobał, koniecznie zaobserwuj i bądź na bieżąco!