POZNAJMY SIĘ!
Hej! Jestem Klaudia i zapraszam cię do mojego miejsca w sieci. Jeśli chcesz ułatwić sobie życie i odzyskać czas dla siebie - dobrze trafiłaś. Nauczę cię, jak sprawić, by żyło ci się łatwiej oraz jak zadbać o siebie (szczególnie gdy nie masz czasu ani pieniędzy). Pokażę ci także, jak oszczędzać pieniądze. Mam nadzieję, że miło spędzisz u mnie czas. Chciałabym być dla ciebie wsparciem. Prywatnie jestem żoną wspaniałego mężczyzny i mamą Małego Człowieka. Lubię się rozwijać i nie potrafię stać w miejscu. Mam minimalistyczną duszę, która ciągle każe mi pozbywać się nadmiaru. Lubię czytać i spędzać czas na świeżym powietrzu.
CO MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ!
Jestem coprywriterką z doświadczeniem w pisaniu tekstów na blogi, strony www, sklepy internetowe. Piszę także teksty we współpracy z markami (Poster Store, Bee.pl). Napisałam dwa ebooki, które możesz zakupić w moim sklepie. Jeśli chcesz się ze mną skontaktować - czekam na twoją wiadomość. Możesz być pewna, że odpiszę na e-mail.

JAK MOGĘ CI POMÓC?

 • 1
  NEWSLETTER
  Przeczytaj list od serca i treści, których nie ma nigdzie indziej.
  Czytaj więcej
 • 2
  INSTAGRAM
  Odwiedź mój sklep i dowiedz się, co mam w ofercie.
  Czytaj więcej
 • 3
  WSPÓŁPRACA
  Napisz do mnie i razem ustalimy warunki współpracy.
  Czytaj więcej

ZACZNIJ CZYTAĆ TUTAJ

Przeczytaj najnowsze wpisy!

Warto Pomagać! - Dawca Szpiku, Dawca Krwi (krwiodawca) - co i jak?


Z niecierpliwością czekałam aż skończę osiemnaście lat. Teraz mam już dziewiętnaście i miesiąc. Od prawie roku jestem Dawcą Szpiku i Przeszczepu oraz Krwiodawcą - Bohaterem. Tak nas nazywają. Czy to prawda? Nie czuję się jak bohater. Czuję się jak człowiek, który jest na odpowiednim miejscu. Każdy z nas, kto może, powinien pomóc innym w ten sposób. Ani szpiku, ani krwi nie da się wyprodukować sztucznie.

Jak zostać krwiodawcą? Jak zostać dawcą szpiku?

Na zostanie dawcą zdecydowałam się już dawno. Pomyślałam: skoro mogę, to dlaczego nie? A jeśli kiedyś coś mi się stanie, to będę potrzebowała pomocy innych. Muszę pamiętać o tym, że teraz, w chwili gdy to piszę, w chwili gdy to czytacie, ktoś potrzebuje krwi lub szpiku. Nie przeżyje bez tego. A ja mogę mu podarować mały prezent w postaci szpiku lub 450 ml krwi ot tak - bo mogę!


Krwiodawstwo - jak zostać dawcą krwi? Jakie warunki spełnić, by być krwioadwcą?


Jest to temat mi bliższy. Oddałam krew już trzy razy. Pamiętaj, że dawcą może zostać osoba pełnoletnia, ważąca minimum 50 kg, zdrowa i bez przeciwwskazań. Kobiety krew mogą oddawać co 3 miesiące, a mężczyźni co 2. Pozdrawiam z tego miejsca zbiórkę krwi w mojej szkole, gdzie pozwalają wszystkim oddawać krew co 6 tygodni. 

Jak to wszystko wygląda? Na początek wypełniamy czterostronicową ankietę. Z niej lekarz dowie się o naszych chorobach oraz wszelkich innych przeciwwskazaniach. Następnie zgłaszamy się do rejestracji. W tym miejscu można odebrać np. zwrot pieniędzy za dojazd. Przechodzimy do pierwszego punktu kontrolnego. Tutaj sprawdzany jest poziom hemoglobiny. Jeśli jest w porządku - przechodzimy do lekarza. Lekarz waży, mierzy ciśnienie, sprawdza ankietę. Jeśli zdecyduje, że możesz oddać krew, przechodzisz do osobnego pomieszczenia, gdzie mieszczą się fotele. 

Pobranie krwi nie jest trudne i nieprzyjemne. Kładziemy się wygodnie na fotelu. Pani ogarnia worki z rurkami i igłą. Wbija igłę w zgięcie łokciowe i przykleja, by nic się nie ruszało. To naprawdę nie boli! Następnie krew przez kilka minut leci do woreczka, aż do uzbierania 450 ml. Na koniec leżymy i odpoczywamy. 

Centra Krwiodawstwa mają obowiązek zapewnić wysoko węglowodanowy posiłek o odpowiedniej kaloryczności. Stąd wafelek i 8 czekolad w różnych smakach :) 

Dawca szpiku - jak zostać dawcą szpiku? 


Tutaj rejestrujemy się przez internet. Po pewnym czasie dostajemy list, w którym znajdują się dokumenty do wypełnienia oraz patyczki do wymazu. Patyczek taki wkładamy do buzi i przez minutę pocieramy o wewnętrzną stronę policzka. Wypełnione dokumenty i wymazy wysyłamy w kopercie zwrotnej. Wszystko to jest opłacone. 

Po około 3-6 miesiącach przychodzi informacja czy jesteś dawcą. Jeśli tak - dostajesz kartę dawcy. Od tego momentu całe swoje życie czekasz na telefon, który niech najlepiej nigdy nie nastąpi. Jeśli nigdy się nie przydasz - to dobrze! Widocznie osoby z taką samą grupą szpiku nie potrzebują twojej pomocy. 

Jeśli jednak zostaniesz wezwany to... Spędzasz plus minus 3 dni w szpitalu. Szpik pobierany jest najczęściej z kości biodrowej. Jest w 100% bezpieczny. 


Jak widzicie, zostanie dawcą naprawdę nie boli. Zostań Dawcą - Zostań Bohaterem. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Wszystkie Twoje słowa motywują mnie do dalszego działania. Jeśli blog Ci się spodobał, koniecznie zaobserwuj i bądź na bieżąco!